Czy Kiepscy są rodziną patologiczną?

Wielokrotnie spotykałem się z opinią, że Kiepscy są rodziną patologiczną. Wydaje mi się, że dzieje się tak, ponieważ moduł rodziny przedstawiony w tym serialu odstaje od norm telewizyjnej wizji rodziny idealnej.

33539

 

 

 

 

 

Nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić czym tak naprawdę jest rodzina patologiczna, często mylona jest z rodziną dysfunkcyjną, choć taka rodzina też może szybko przerodzić się w patologie. Przede wszystkim rodzinę dysfunkcyjną od patologicznej różni to, że o rodzinie dysfunkcyjne mówimy w przypadku, kiedy relacje między członkami rodziny są napięte, nie ma w niej warunków do poprawnego kształtowania się umysłu i rozwoju fizycznego dzieci, a przekłada się to wszystko na stan psychiczny i emocjonalny zarówno dzieci, jak i ich rodziców. W rodzinie patologicznej natomiast nie ma żadnych wzorców, członkowie rodziny zwykle żyją byle jak, mogą pojawić się narkotyki, prześladowanie, nadmierna ilość alkoholu, molestowanie seksualne i psychiczne znęcanie się. Kiedy patrzę na rodzinę Kiepskich, nie widzę cech ani rodziny patologicznej, ani dysfunkcyjnej.

Problem polega na tym, że przyzwyczailiśmy się do typowego utopijnego modułu rodziny z telewizji – rodzice nigdy się nie kłócą, a czas poświęcają zarówno pracy, jak i dzieciom, a te idą w ślad za nimi, chodzą na dodatkowe zajęcia zarówno szkolne, jak i poza szkolne. Rodzice są mistrzami wychowywania pociech, bohaterzy potrafią rozwiązać każdy problem wzajemną rozmową, empatią i tolerancją.  Czy widziałeś kiedyś taką rodzinę ? Możliwe, że ci się tak tylko wydaje, bo takich zachowań nie ma nawet w najlepszych rodzinach, zawsze nić musi się lekko przerwać, nic nie jest idealne, tak jest stworzony ten świat. Kolejnym aspektem może być fakt nadmiernego alkoholizmu, co często kojarzone jest z patologią, i tu można stwierdzić, że coś w tym jest. Ferdek wszystko kojarzy z piwem lub wódką, jest bezrobotny, ale ma dom, rodzinę, mieszkanie, śpiewa piosenki o piwie, w wielu odcinkach widzimy też jak bohaterowie na przykład: kradną (np. “Skok” lub “Urodzeni mordercy”) co pokazuje, że serial często neguje wartości. Jednak trudno to dopasować do jakiejkolwiek z typów rodzin, trzeba zaznaczyć, że większość takich akcji kończy się zasłużoną karą, więc pokazuje to widzowi jak i samym bohaterom, że zbrodnia nie popłaca.

O rodzinie Paździochów można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są zgodnym małżeństwem, ciągłe kłótnie, wyzwiska, często nawet groźby. Oboje nie czują nic do siebie, w rodzinie Kiepskich tego mimo wszystko nie ma, oboje się kochają i jestem przekonany, że choć Halina często to wspomina, to nie byłaby w stanie pójść do adwokata i złożyć pozew o rozwód, a nazywanie go jełopem, częstym stosowaniem języka nienawiści jest spowodowane właśnie bezrobociem Ferdka. Jestem pewien, że gdyby poszedł on do prawdziwej pracy, Halina zmieniłaby nastawienie do swojej drugiej połowy. W rodzinie Kiepskich nigdy za to nie wystąpiły narkotyki, przemoc czy gwałt, a w paru odcinkach (np. “Bara bara” czy “Ciemna randka”) Ferdek pokazał, że zależy mu na jego dzieciach.

960x640_mkua5j

Podsumowując, uważam, że Kiepscy nie są ani rodziną patologiczną, ani nawet dysfunkcyjną, są zwykłą, choć biedną rodziną, która po prostu nie jest najlepszym przykładem do naśladowania.