002 Wiara czyni cuda

Babka Kiepska dostrzega na ścianie salonu Matkę Boską. Twierdzi, że to wielki cud. Wraz z koleżankami z kółka różańcowego organizuje w swoim domu nabożeństwa. Zjawisko ogląda także proboszcz, który nie uznaje tego za cud. Tymczasem u Paździochów dochodzi do kolejnego pojawienia się Matki Boskiej.

Odc2

 

 

 

 

 

 

Reżyseria: Okił Khamidov
Scenariusz: Janusz Sadza, Aleksander Sobiszewski
Premiera telewizyjna: 23.03.1999

Występują:

Andrzej Grabowski jako Ferdek
Marzena Kipiel-Sztuka jako Halina
Bartosz Żukowski jako Waldek
Ryszard Kotys jako Paździoch
Dariusz Gnatowski jako Boczek
Renata Pałys jako Paździochowa
Krystyna Feldman jako Babka
Barbara Mularczyk jako Mariolka
Bohdan Smoleń jako Edzio listonosz
Kazimierz Ostrowicz jako Borysek
Igor Przegrodzki jako ksiądz
Łucja Burzyńska jako Paulinka
Zuzanna Helska jako Anielcia
Jadwiga Kukulska jako Marysia
Danuta Balicka jako Jadzia
Wanda Węsław-Idzińska jako baba
Marlena Milwiw jako baba z brodą
Michał Banach jako kumpel Boczka
Michał Jasiukiewicz jako ministrant

Dobry odcinek choć bez rewelacji. Wątek Matki Boskiej średnio mi się podobał choć trzeba przyznać, że był odważny. Dopiero w kolejnych latach produkcji serialu przyjęły się wątki wyśmiewające różne aspekty związane z religijnością Polaków.
Natomiast śmiesznych tekstów było bardzo dużo. 7/10

~paździoch91

Odcinek bardzo dobry. Śmieszna fabuła, jak dla mnie wcale nie uderzająca w katolików, a jednak z podtekstem religijnym. Świetne była gra Babki, jej wściekłość na księdza, który nie chciał uznać jej cudu i do tego jeszcze pojedynek Paździochów z Kiepskimi. Na plus także zakończenie, dość ciekawe i bardzo śmieszne 🙂
Ocena jak dla mnie 8/10

~nitroglicerynka

Odcinek bardzo dobry z wieloma śmiesznymi scenami i tekstami. Początek z Waldusiem, jak wyjadał z gara dobry. Kolejnymi dobrymi scenami było wynalezienie wynalazku przez Ferdka, wizyta księdza, a zwłaszcza tekst Mariolki o pingwinach i Waldusia o sutannie futerkowej. Baba z zarostem, wymienianie typów pracy dla niej przez Ferdka i wejście Boryska było genialne. Takie sceny chce się oglądać, a nie jakieś denne rymowanki w nowych odcinkach. Ocena to 9/10, bo ta druga babka, która nalewała wodę do butelek i rozmawiała z Haliną wnerwiała.

~Fuzzygirl

– Pokój temu domowi.
– To jest na razie przedpokój.

~Rozmowa księdza z Ferdkiem

Najświętsza Panienka we własnej osobie jest u mnie… Co? Dobrze się czuję, dzięki Bogu!

~Babka

Sam dolałeś do pełna! Nie miało czym oddychać, to wywaliło. Cała podłoga zasrana!

~Boczek

  • Jest to pierwszy i zarazem jeden z niewielu odcinków przed 2011 rokiem, w którym pokazano mieszkanie Paździochów. Wystrój mieszkania z tego odcinka nie był nigdy więcej pokazywany.
  • W tym odcinku po raz pierwszy w serialu pojawia się Boczek. Dodatkowo, podobnie jak w następnym odcinku, za każdym razem pojawia się z tajemniczym mężczyzną, nigdy nie wyjaśniło się kim była ta postać.
  • Scena z Edziem biorącym Babkę na barana była problematyczna dla twórców, gdyż bali się o zdrowie aktorki odgrywającej rolę seniorki Kiepskich. Krystyna Feldman nie zwracała jednak na to uwagi, po prostu wskoczyła na barki Edzia, ekipa była w szoku.