492 Moby Dick

Opis_odc

Mieszkańcy kamienicy zauważają, że od pewnego czasu Boczek dziwnie się zachowuje. Chodzi jak w transie i twierdzi, że czuje mięso. Prezes Kozłowski oświadcza, że zna powód takiego zachowania Arnolda. Okazuje się, że do Wrocławia przypłynął ogromny wieloryb. Sąsiedzi, na czele z kapitanem Dzwonnikiem, postanawiają wyruszyć w rejs, aby złapać tego walenia.

mobydick

Reżyseria: Patrick Yoka
Scenariusz: Aleksander Sobiszewski, Katarzyna Sobiszewska
Premiera telewizyjna: 18.05.2016

Występują:

Andrzej Grabowski jako Ferdek
Marzena Kipiel-Sztuka jako Halina
Ryszard Kotys jako Paździoch
Renata Pałys jako Paździochowa
Dariusz Gnatowski jako Boczek
Barbara Mularczyk jako Mariolka
Lech Dyblik jako Badura
Zofia Czerwińska jako Malinowska
Andrzej Gałła jako prezes Kozłowski
Jerzy Cnota jako Kopciński
Joanna Kurowska jako Kozłowska
Marek Pyś jako Stasiek
Henryk Gołębiewski jako Bocian
Juliusz Rodziewicz jako ksiądz
Daniel Olbrychski jako kapitan Dzwonnik

oodc

“Fabularnie ten odcinek był ciekawy i na pewno skradli go Boczek i Olbrychski. Obaj zaliczyli dobry występ. Greenboxy były i lepsze i gorsze, wiec tu wychodzi na zero. Muzyka na końcu klimatyczna i pasująca. Jeśli chodzi o humor to w zasadzie te pierwsze sceny coś nam dawały, ale oczywiście nie powodowały salw śmiechu. Dalej dość dobra rozmowa rozmowa kapitana i prezesa i właściwie tyle. Chyba nie wiedzieli co zrobić z czasem i znów dali piosenkę. Zaczyna to być denerwujące (jeszcze gdyby to była taka piosenka jak “Ja obiecuje Wam” to by obleciała, ale tu nie ma co porównywać). Ciężko to wszystko ocenić, bo twórcy fabularnie się wysilili, to było coś ciekawego, a Olbrychski zdecydowanie się wyróżniał. Brakło jednak humoru, jakiegoś zakończenia z jajem (takiego, jak w odcinku z polowaniem na szczupaka).

Za “Kmicica” dam 6/10.”
~Miguel

“Słaby odcinek. Mocno naciągana historia, 3/4 odcinka w greenboxie w dodatku mało realistycznym. Dobra gra Olbrychskiego, tego akurat się spodziewałem, dobry tekst Bo wam jaja pourywam i za burtę powyrzucam.Poza tym mało humoru, dużo nudy. 3/10”
~Ferdas20

“W Odrze we Wrocławiu pojawia się legendarny wieloryb Mobby Dick. Mieszkańcy osiedla Kiepskich pod wodzą kapitana Dzwonnika wyruszają na morze, by upolować go.
Pomysł na odcinek niewątpliwie fajny. Widzów, od zawsze interesowały filmy i seriale ukazujące podróże, przygody, odkrycia czy też wyzwania. Z tym, że pomysł wyjściowy to tylko początek drogi do sukcesu. A do tego jeszcze dość daleka droga…
Jak to w nowych odcinkach bywa – poza wątkiem głównym scenarzyści postawili na kilka mniej lub bardziej ambitnych pobocznych. Mamy tu więc kryzys wieku średniego u Boczka i jego pragnienie mięsa/żądzę krwi drapieżnika (nieciekawy epizod), kapitana całe życie nieudolnie mierzącego się ze swym przeznaczeniem, zahartowanego w codziennych urzędowych bojach Prezesa, wątpliwych umiejętności – ale też i małej męskości – mieszkańców osiedla płci męskiej, których w chwili próby przebije teoretycznie tchórzliwy Boczek, jak też motyw tańca i śpiewa pośród kolei losu. Gdyby tak tylko to wszystko zebrać umiejętnie do kupy…
Niestety, wychodzi to scenarzystom i reżyserowi dość nieudolnie. Greenboxy i efekty specjalne są różnych lotów – od kapitalnych ujęć na pełnym morzu po kiepskie na Odrze. Sam scenariusz zawiera wiele niepotrzebnych i nudnych dialogów, zwłaszcza w kwestiach Olbrychskiego, mimo jego dobrej gry. Niemniej, ogląda się umiarkowanie przyjemnie. Co nie zmienia faktu, iż jest to jeden z najsłabszych odcinków serii. Zmarnowany znakomity pomysł na epizod.
Ocena to problem. Mocno naciągane 7/10. 🙂 .”
~lukaszlipinski

Teks

“Jak chłop łapie babę za cycki to chyba wiadomo w jakim celu, prawda?”
~Halina

“Bierz pan za telefon i dzwoń pan na policję, do wariatkowa trzeba dziada odwieźć!”
~Ferdek

“Pani Halino, ja przed ślubem i nawet po ślubie się w nim kochałam. Wszystkie baby się w nim kochały.”
~Helena o kapitanie Dzwonniku