506 Mocne uderzenie

Rodzinę Kiepskich odwiedza Badura. Ma on dla Ferdka prezent – perkusję. Obecność instrumentu w mieszkaniu sprawia jednak problem dla Haliny, która nie widzi w domu miejsca na nowy nabytek męża oraz dla Heleny, która nie życzy sobie gry na perkusji. Z czasem okazuje się jednak, że instrument ten może posłużyć do rozładowania społecznych napięć. W odcinku, jako gość specjalny zaproszony przez Badurę, pojawia się zespół Big Cyc.

Reżyseria: Patrick Yoka
Scenariusz: Aleksander Sobiszewski, Patrick Yoka, Katarzyna Sobiszewska
Premiera telewizyjna: 11.03.2017

Występują:

Andrzej Grabowski jako Ferdek
Marzena Kipiel-Sztuka jako Halina
Bartosz Żukowski jako Waldek
Dariusz Gnatowski jako Boczek
Renata Pałys jako Paździochowa
Barbara Mularczyk jako Mariolka
Anna Ilczuk jako Jolasia
Lech Dyblik jako Badura
Andrzej Gałła jako prezes Kozłowski
Joanna Kurowska jako Kozłowska
Henryk Gołębiewski jako Bocian
Marek Pyś jako Stasiek

oraz zespół Big Cyc w składzie:

Krzysztof Skiba
Jarosław Lis
Roman Lechowicz
Jacek Jędrzejak

“Odcinek moim zdaniem beznadziejny.
Na plus te trzy kwestie:
Halinka:”Nie będę jak jakaś małpa po barłogu skakać”.
Boczek:”Gówno Pan umiesz grać”.
Ferdek:”Nie odwracaj kota dupą do ogona”.
Również na plus występ Skiby, no i plusem dla mnie jest też to, że było mało Jolaśki. Oczywiście w dalszym ciągu brakuje mi Paździocha. Helena zdradziła Ferdkowi, że Marian jest w Elblągu. Poprzedniemu odcinkowi dałem trójkę, temu mogę dać jedynie 2/10.”
~Piotrek2011

“Odcinek na pewno lepszy od poprzedniego, ale ogólnie i tak słaby. Początek z Badurą taki sobie, scena na złomowisku oczywiście fatalna, potem scena w salonie nawet fajna, wesoły Ferdek i to jego “plumkanie” oraz teksty o Babce i piecu całkiem w porządku. Potem w scenie na korytarzu tylko początek był dość dobry. Naprawdę dobra była z kolei scena w sypialni, tu się nawet zaśmiałem, to było na poziomie. Nocna scena z Paździochową też mocna. Ale dalej było już słabo. Jedynie scena z Boczkiem w porządku, ale ogólnie Arnold tego odcinka tak bardzo nie ratował. Jego wypierdzielenia w tym odcinku były koszmarne, a do tego głupio grane “Ludzie, afera jest!” w ogóle mi się nie podobało. Dalej mizerota… Z kolei ostatnia scena – przyznam, że bardzo pomysłowa. Sama idea świetna. Skiba rzucił niezłym tekstem, podobało mi się, że zaczęli grać swój popisowy numer, ale minusem jest to, że bohaterowie serialu potwornie się wydurniali. Gdyby nie to, byłaby to najlepsza scena odcinka. Za brak Paździocha, brak muzyki w przejściach, idiotyczną muzykę jako tło, głupie naparzanie w bębny i talerze z rozdziawioną gębą, Pupcińskich i Kozłowskich daję słabe 3 punkty zamiast 4.”
~Matrixun

“”Mocne uderzenie” zapowiadało się na dość lekki odcinek, z nutką refleksji odnośnie muzyki i gościnnym występem tzw. gwiazd – zespołu Big Cyc. Tymczasem nie do końca się to sprawdziło.
Sam pomysł na epizod należy pochwalić. Nie jest jakoś nowy i oryginalny, ale tym razem uchwycony został z nowej perspektywy. Perkusja i muzyka, jako narzędzia do odreagowania społecznej frustracji/nerwów? Niezła myśl. Z drugiej strony “Ludzie są wkurzeni” przywołuje na myśl jedno z haseł tzw. opozycji/KOD-u, z którą właśnie twórcy seriali i zespołu Big-Cyc zdają się symopatyzować. Na szczęście, tym razem obeszło się bez filozofowania i politycznych elaboratów.
Bardzo fajnie wprowadzono do odcinka temat perkusji. Krótki scenki z Badurą i kolegami oraz szukaniem miejsca dla perkusji naprawdę się udały. Sympatyczny był motyw zmiany nastawienia Halinki i Heleny do instrumentu i wypierdzielania Boczka/Ferdka. Sceny, w których wszyscy sobie pogrywają są hałaśliwe, ale dobrze zaaranżowane, również fabularnie. A na koniec wizyta gości – krótka dodajmy – i wspólna zabawa. Szybko i dość przyjemnie.
Wracając do wprowadzenia – muzyka dla społecznego odreagowania, zamiast krzyków, kłótni i agresji to dobry pomysł. Należy oddać twórcom, iż pod płaszczykiem lekkiej satyry udanie uchwycili temat. Mimo wszystko, Paździocha zastąpić się do końca nie da. 8/10. :) .”
~lukaszlipinski

“A spróbuj się pan na tych bębnidłach po nocy mi tłuc, to ja już panu zabębnię! Młotkiem po czaszce!”
~Helena

“To se nocnika postawisz tu obok i tam będziesz brudzić.”
~Ferdek

“Ludzie, ludzie, afera jest! Na bębenie se bębnią we nocy!”
~Boczek