514 Tłusty czwartek

Nadchodzi tłusty czwartek. Halina nakazuje Ferdkowi zakupić dużą ilość pączków, ale koniecznie rano, żeby nie zabrakło. Kiepski jest niechętny, twierdzi bowiem, że nie lubi pączków, a samo święto uważa za pogańskie i nie ma zamiaru go obchodzić.

Reżyseria: Patrick Yoka
Scenariusz: Aleksander Sobiszewski, Patrick Yoka, Katarzyna Sobiszewska
Premiera telewizyjna: 13.05.2017

Występują:

Andrzej Grabowski jako Ferdek
Marzena Kipiel-Sztuka jako Halina
Bartosz Żukowski jako Waldek
Dariusz Gnatowski jako Boczek
Renata Pałys jako Paździochowa
Barbara Mularczyk jako Mariolka
Anna Ilczuk jako Jolasia
Lech Dyblik jako Badura
Zofia Czerwińska jako Malinowska
Joanna Kurowska jako Kozłowska
Beata Rakowska jako redaktorka
Krzysztof Dracz jako profesor
Krystyna Tkacz jako kobieta
Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska jako żona
Marcin Chabowski jako mąż
Juliusz Rodziewicz jako ksiądz
Azeoduvo Benoit La Gras jako Afrykanin
Paweł Okoński jako górnik
Łukasz Płoszajski jako biznesmen
Mariusz Węgłowski jako kibol
oraz
grupa taneczna “Cheerleaders Wrocław”

“Ten odcinek całkiem całkiem…

PLUSY:
-Boczek pod kiblem
-Dogryzanie Ferdka z Heleną :mrgreen:
-Program w TV (No aż cięzko uwierzyć bo był nawet śmieszny. I nie można tak zawsze?)
-Dobra scena nocna kiedy Badura przyszedł do Kiepskich.
-Zakończenie całkiem fajne

MINUSY:
-Pierwsza scena :roll:
-Pupcińscy
-Szkoda, że tak mało Boczka w tym odcinku jego postać miałaby potencjał.

OCENA:7/10″
~Mungo Jerry

“Jak na dzisiejsze czasy to bardzo dobry odcinek. Oczywiście z dużym naciskiem na “jak na dzisiejsze czasy”. Taki w stylu sezonów 5-7. Mało zapchajdziur. Program TV był bez sensu, ale właśnie dlatego był zabawny, Walduś z opowieści Jolaśki był taki jak na początku serialu i szkoda, że opowieść nie była prawdziwa. Sceny z Boczkiem były zabawne i bez chamstwa, tylko szkoda, że za mało ich. Lubię odcinki tego typu, że Ferdek i Paździoch są przeciw całemu światu i celowo idą pod prąd. Tutaj Badura zastąpił Paździocha i było gorzej, ale nie tragicznie. Wielka szkoda, że nie wspomniano Mariana. Za to Helena zaliczyła świetny występ. Końcowa scena była na greenscreenie i z mało ważnymi bohaterami, ale miała sens i mnie bawiła. Tematyka odcinka jest mi bliska i miałem wrażenie, że twórcy śmieją się właśnie ze mnie, a że mam do siebie dystans, to śmiałem się razem z nimi. Ogólnie było dużo humoru i tylko scena z Malunowską była ewidentnie na minus, a reszta może odbiegała od ideału, ale się to miło oglądało, był miły zabawny klimat. Ewidentnie na minus było też mało Boczka, ale już mówiłem, że jak już był, to śmieszył. Do tego bonusowy plus za to, że Płoszajski miał rolę bardzo podobną do Artura Kulczyckiego i prywatnie sobie przyjmę, że grał Artura, bo nie było powiedziane, że nie :-P

OCENA, GDYBY WYSTĄPIŁ PAŹDZIOCH: 8/10
OCENA BEZ PAŹDZIOCHA: 5/10″
~Pabfer

“Pomysł ciekawy w zamyśle. W realizacji wyszedł dość dobrze. Fajnie ukazano bezmyślne podążanie za modą. I to, że Tłusty Czwartek nie ma obecnie z Wielkanocą i chrześcijaństwem za wiele wspólnego. Podobnie zresztą, jak i Karnawał. Co smuci. Kapitalna była ostatnia scena, gdy przedstawiciele kolejnych grup społecznych zmierzali przez park do sklepu za słodkim przysmakiem. Ciekawa i dobrze opowiedziana była historia Jolasi i Waldusia. Irytować mogło kolejne przeganianie Boczka przez Ferdka.
Jeden szkopuł może jednak przykąć uwagę. Yoka i Sobiszewscy, będąc czołowymi reprezentantami systemu, stroją się w piórka antysystemowców. Występując przeciw ślepemu podążaniu za modą, ukazują Ferdka i Badurę uznających, iż kiedyś było pod pewnymi względami lepiej. Pewnie tak, ale to, że jest gorzej, wynika, nie z naiwnej wiary w tradycję, a z jej skomercjalizowania, będącego jej zaprzeczeniem. To do pewnego stopnia zauważono. Nie pociągnięto jednak tematu do końca.
Narzekającym na brak Paździocha radzę się przyzwyczaić. Kotys jest coraz starszy, a końca serialu nie widać, więc można spodziewać się więcej takich sezonów, jak obecny – bez “Mendy”.
W pełni zasłużone 8/10. :)
~lukaszlipinski

“Pączek to jest staropolska nazwa, a bąki to się puszcza, proszę ciebie.”
~Ferdek

“-Pożycz 10 złotych.
-Bardzo chętnie, od kogo?”
~dialog pomiędzy Ferdkiem a Haliną

“-Dzień dobry, pani Paździochowa, bardzo mi niemiło panią widzieć.
-Dzień dobry, panie Ferdku, mnie pana również. Ma pan bardzo brzydki kapelusz.
-Pani ma bardzo brzydki dres.
-Dziękuję.”
~dialog pomiędzy Ferdkiem a Heleną