574 Gra o schron

W kamienicy pojawiają się preppersi, czyli ludzie przygotowujący się do końca świata. Szukają schronienia w piwnicy i chcą ją nawet odkupić, jednak mieszkańcy nie mają zamiaru jej sprzedawać. Zmieniają zdanie, gdy poznają cenę, jednak wówczas piwnicę okupuje już Arnold Boczek, który pod wpływem słów preppersów zaczyna obawiać się katastrofy…

Reżyseria: Adek Drabiński
Scenariusz: Karolina Słyk, Adrian Nowakowski
Premiera telewizyjna: 24.11.2021

Występują:

Andrzej Grabowski jako Ferdek
Marzena Kipiel-Sztuka jako Halina
Bartosz Żukowski jako Waldek
Ryszard Kotys [*] jako Paździoch
Dariusz Gnatowski [*] jako Boczek
Renata Pałys jako Paździochowa
Barbara Mularczyk jako Mariolka
Andrzej Gałła jako Kozłowski
Lech Dyblik jako Badura
Sławomir Szczęśniak jako Janusz
Joanna Kurowska jako Kozłowska
Beata Rakowska jako reporterka
Sebastian Stankiewicz jako Oskar
Hanna Śleszyńska jako Zofia
Kajetan Wolniewicz jako Sędziwuj
Jacek Grondowy jako Żeliwuj
Marcin Piejaś jako Gościwuj

Całkiem niezły odcinek. Nie będę znowu wymieniał, że to już było (Armagiedon, 2012, Obserwator, Nim poleje się krew) więc napiszę po prostu, że oglądało się to całkiem nieźle… no przynajmniej do momentu gdy Mariolka w stroju goryla chciała dostać się do Boczka :roll: . Wątek tęsknoty za Boczkiem powtórzony z Obserwatora, ale tak czy siak trochę przykra w sumie ta scena biorąc pod uwagę, że to ostatni sezon z jego udziałem. Sam armagedon i zakończenie bardzo nijakie. W gruncie takie bardzo nieprzemyślane, można było sie to pokusić o jakikolwiek twist tej fabuły niż serować tylko jakiegoś grającego na flecie Boczka. Tradcyjnie pochwalę greenboxa i nowe pomieszczenie – wejście do piwnicy.

Bez przedłużania 0/10  :lol:

~Mungo Jerry

Pojawiają się prepersi – w mieszkaniu Kiepskich zbierają się wszyscy, nawet ci którzy w tej kamienicy nie mieszkają (Pupcińscy, Kozłowscy – chyba że coś mnie ominęło i sprowadzili się na któreś piętro :P), a nie ma Boczka – już za Sobiszów ta postać miała znikomy priorytet, ale tutaj… dobra :lol:
Ten kto tworzył opis odcinka, chyba włączył go na pierwsze 5 minut a potem stwierdził “Dobra, to jest takie gówno że tego się nie oglądać nie da, pierdzielę i wyłączam, pewnie dalej nie było nic ciekawego” – dlatego dostajemy streszczenie pierwszych scen zamiast całego epizodu :mrgreen:
Co do tego, czego opis swą treścią nie dotyka – to się wszystko zrobiło takie z dupy i to dosłownie. Boczek ot tak nagle postanowił sobie zamieszkać w piwnicy (która nagle straciła jakieś 2/3 swojego normalnego metrażu). Potem co prawda pojawia się plus, niewielki ale jednak, czyli radość Heleny i Janusza że nikt kibla nie zajmuje. Ale tu następuje jakaś schizofrenia – czy kamienica chce aby Boczek wypierdzielał z piwnicy, czy żeby w niej został na zawsze?
Potem dochodzą krzywe akcje – straszenie Boczka apokalipsą jeszcze jakoś ujdzie, ale scena z Mariolką-małpą nie dość że niesmaczna, to jeszcze słabo zagrana :?
Kolejnych scen nie chce mi się za bardzo komentować, bo chyba nie ma co – prepersi wrócili, kupili piwnicę, potem z niej wypierdzielili mimo że byli przekonani iż wypędzą z niej Boczka, w międzyczasie rozpętała się katastrofa jak w “Pojutrze” (ta scena z Rakowską… Boże, daj szansę mi ją odzobaczyć :lol: ), wszyscy się zlatują do bunkra, a z niego wychodzi Boczek coś tam śpiewa, fałszuje na fujarze i koniec odcinka.

I ja się zapytuję z tego miejsca (cytując wielce szanowanego użytkownika naszego forum :P ) – czy w kraju reżyse… znaczy czy gdziekolwiek był tu jakiś humor? Słowny? Sytuacyjny? No może to że prepersi spieprzyli przed Boczkiem, ale poza tym? Zauważyliście coś? Bo ja nie :P

3/10 – ocena głównie ze względu na to, że cholernie przypomina mi to odcinek o wrogach nr.1 mazurskiego giganta sztuki scenariuszowej (uprzedzam – to nie tak, żebym sobie losował te noty z kapelusza… chociaż może :lol: )

A poza tym uważam, że ATM powinien zakończyć produkcję Świat według Kiepskich na wieki wieków amen, bo szkoda strzępić ryja na to, co z tego serialu zostało.

~pollen99

Plusy:
-Boczek zadekowany w piwnicy
-scena pod kiblem i radość sąsiadów z nieobecności Boczka
-Ferdek tęskniący za Boczkiem

Minusy:
-preppersi i ich wizja katastrofy ekologicznej
-występ Zofii i Oskara
-Mariola w stroju goryla
-program w tv
-zakończenie

Moja ocena 3/10

~Crockett

Panie Kazimierzu, muszę panu powiedzieć, że w chwilach wolnych od pracy ja sobie myślę – mam zapisane – myślę o przemijaniu, dekadencji i ekoterroryźmie oraz LBTG.

~Ferdek

Ja bez Boczka to pustkę odczuwam.

~Ferdek

– A nie mówiłam, że ta katastrofa kiedyś nadejdzie, nie mówiłam, Oskarku?
– Nie mówiłaś.

~dialog między Zofią a Oskarem