“Alleluja i do przodu” czyli Wielkanoc u Kiepskich

Na prawie 500. nakręconych już odcinków zaledwie dwa opowiadają o Wielkanocy w rodzinie Kiepskich i u ich sąsiadów. W odcinku 327 “Zając wielkanocny” Ferdek stara się dowiedzieć czego symbolem jest tytułowy zajączek, natomiast w 360  “Jajko pokoju” Kiepski postanawia jechać aż do Rzymu, aby poświęcić jajka dla całej Polski.

327

Ciekawą postacią w tych odcinkach jest Boczek, który jak wiadomo znany jest ze swej słabości do jedzenia, więc do koszyczka wkłada również wódkę i jeszcze przed poświęceniem spożywa kiełbasę, twierdząc, że post już nie obowiązuje.  Podczas siania rzeżuchy Ferdek nie do końca potrafi wyjaśnić córce skąd ta tradycja się wzięła, podobnie z zającem. I mimo wszystko nie jest to nic nadzwyczajnego, bo zapewne wielu z nas obchodzi święta tak jak Kiepscy, czyli świętujemy bo tak trzeba, ale z reguły nie zastanawiamy się nad źródłem tradycji wielkanocnych i nie wiemy co poszczególne symbole oznaczają. Traktujemy te święta podobnie jak Boczek – można się wreszcie porządnie najeść i napić wódki. A nad sensem duchowym, zarówno Wielkanocy jak i Bożego Narodzenia, rzadko kiedy się zastanawiamy.

wielkanoc

Mając nadzieję na dalszą produkcję naszego serialu liczymy, że jeszcze kiedyś zobaczymy jakiś odcinek opowiadający o Wielkanocy w kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4.

W imieniu całej Redakcji kiepscy.org.pl życzymy wszystkim wesołych, rodzinnych świąt Wielkanocnych oraz mokrego dyngusa.

dyngus