Czy “Kiepscy” się kiedyś skończą?

Od 18 lat są nieodłącznym elementem ramówki Polsatu. Każdego dnia powtórki gromadzą dość sporą widownię, sięgającą nieraz prawie 2 milionów widzów. Czy serial przez wielu nazywany kultowym może się kiedyś skończyć? Raczej na pewno, bo wszystko się kiedyś kończy, ale czy na chwilę obecną możemy to sobie wyobrazić?

kiepscywtelewizji

Dla telewizji komercyjnej jaką jest Polsat, najważniejsze są wyniki oglądalności, udział w rynku telewizyjnym i wpływy z reklam danego programu czy serialu. A te w przypadku “Kiepskich” nie są złe. Co więcej – według najnowszych informacji z portalu wirtualnemedia.pl “Świat według Kiepskich” zarobił najwięcej pieniędzy z reklam w całym 2016 roku spośród wszystkich programów emitowanych we wszystkich stacjach. Więc nadawca na dzień dzisiejszy nie ma powodu, aby zdejmować ich z anteny. Kiedyś jednak nastąpi taki dzień, gdy internet opłynie informacja, że kultowi “Kiepscy” się kończą. Powody takiej sytuacji mogą być różne, musimy przyjąć kilka wersji:

• “zmęczenie materiału” czyli brak pomysłów na kolejne odcinki. To jednak też wydaje się mało realne, bowiem sami twórcy mówią, że ŚWK to sitcom o Polsce i Polakach, więc tematów nigdy nie braknie, wszak w naszym kraju zawsze dzieje się coś wartego pokazania.

• odejście najważniejszych aktorów. To jest chyba najbardziej prawdopodobny powód zakończenia produkcji. Przecież “Kiepscy” bez Ferdka, Haliny, Paździocha czy Boczka nie będą już tam samym serialem. Można też przyjąć, że w postać zacznie się wcielać inny aktor, ale to jednak chyba też by nie był dobry ruch. Gdyby jednak ekipie bardzo zależało na produkcji to może też nastąpić taka sytuacja, że po zniknięciu jednego bohatera, pojawia się inny, nowy. Na razie jednak cała główna obsada występuje od pierwszego odcinka, więc nie wiadomo jak zostanie rozwiązany problem rezygnacji jednego z aktorów. W 2007r. odeszła Babka Kiepska, nie była ona jednak tak kluczową postacią, więc serial jest kontynuowany bez niej, ale do dziś jest czasem wspominana przez bohaterów.

• spadające zainteresowanie serialem. Z reguły główna przyczyna znikania programów telewizyjnych z anteny. Na przestrzeni lat widownia się zmienia, nikt nie ma pewności, czy wkrótce “Kiepscy” nie przestaną interesować widzów. Nic nie może trwać wiecznie, a serial ma już ponad 500 odcinków, które jak w każdej produkcji – raz są lepsze, a raz gorsze.

Tak więc na chwilę obecną nigdzie na horyzoncie nie widać zakończenia serialu, planowana jest kontynuacja, nadawca jest zadowolony, produkcja i aktorzy też, a widzowie? Z nimi bywa różnie… Jednak nawet gdy serial się skończy to nie będzie to oznaczać pożegnania z rodziną Kiepskich i ich sąsiadami. Na wielu kanałach są przecież codzienne powtórki, a w internecie dostępne wszystkie odcinki. Dzięki temu ten kultowy serial będzie trwał i bawił widzów jeszcze długo po zakończeniu produkcji. A jak długo to zależy już tylko od nas.