Ewolucja telewizora i programów telewizyjnych w “Kiepskich”

Na pewno wszyscy fani “Kiepskich” wiedzą o takich rzeczach jak ta, że nazwa telewizora “Okił” pochodzi od imienia reżysera z lat 1999-2007, Okiła Khamidova. Po zmianie reżysera ten zwyczaj stopniowo zanikał, aż w końcu programy telewizyjne zaczęto pokazywać na cały ekran. Ale jak to było dokładnie? Przyjrzyjmy się temu w poniższym artykule:

W odcinku 1 Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik! rodzinie Kiepskich spalił się telewizor Rubin, a odcinek polegał na zebraniu pieniędzy na nowy odbiornik. Co ciekawe, w kilku ujęciach kolejnego odcinka wciąż widać ten radziecki telewizor.

W odcinku 5 Kiepski film mogliśmy już zobaczyć odbiornik firmy Sony. Kiepscy stawiali od tego czasu na mecze oraz programy z poczuciem humoru, takie jak np. “Z kamerą wśród idiotów” czy “Warte śmiechu”. Korzystali też z odtwarzacza VHS w odcinku Kiepski mózg.

W 2000 roku firma Sony zniknęła z telewizora Kiepskich w wyniku oskarżeń o kryptoreklamę. Od tego czasu widzimy już napis “Okił”. Pierwszy raz pojawił się on w odcinku 24 Złoty gol.

Do około 100. odcinka w domu znanej nam rodziny oglądano programy sportowe (z naciskiem na mecze), reality show takie jak “Chatka Wielkiego Władka” oraz oczywiście “Koziołka Matołka”, który w odcinku 65 Ziarno był przez pewien czas emitowany na wszystkich kanałach telewizyjnych. W odcinkach od 2001 roku w “Okile” zagościło więcej programów publicystycznych i naukowych, np. o wynalezieniu witaminy “G” czy wywiady z takimi osobistościami jak John Korniszon. Programy rozrywkowe jednak wciąż były oglądane.

W 2006 roku do “Kiepskich” zaczęto dodawać wstawki polityczne, takie jak przypominanie, że żyjemy w IV Rzeczypospolitej, nawiązywano też więcej do znanych polityków w różny sposób. Te zmiany spowodowały, że w telewizorze Ferdka i jego rodziny zagościło więcej programów politycznych, w szczególności partii “PLS” (parodia PiS-u).

Kiedy Okił Khamidov odszedł ze stanowiska reżysera, jego imię pozostawiono na sztandarowym telewizorze Kiepskich. Zmieniono jednak jego skalowanie na ekranie oraz “otoczkę” wokół niego. Programy oglądano nadal te same, czyli polityka przeplatana z rozrywką. Taki stan rzeczy trwał do sezonu 12, czyli do 2010 roku.

Tak to wygląda od 8 lat, czyli program telewizyjny pokazany na cały ekran. Jest to przez wielu fanów uważane za minus, ponieważ widz, który włączy kanał z odcinkiem w połowie, będzie musiał chwilę myśleć, czy jest to właściwa akcja odcinka, czy program telewizyjny. Często pojawiają się też opinie, że obecne programy telewizyjne nie mają nic wspólnego z fabułą odcinka i są tzw. “zapychaczami”.