Fabuła

Serial przedstawia perypetie rodziny Kiepskich i ich sąsiadów, którzy mieszkają w starej kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4, na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu. Każdy z bohaterów stara się zarobić pieniądze tak, aby się nie narobić.

Głową rodziny Kiepskich jest Ferdynand, który od wielu lat jest bezrobotny, mimo to uchyla się od podjęcia jakiejkolwiek stałej pracy. Całymi dniami przesiaduje przed telewizorem z piwem w ręku. Wielokrotnie wymyślał różne pomysły na własny biznes, jednak z reguły podjęte działania kończyły się niepowodzeniem. Jego oraz resztę rodziny – syna Waldka i córkę Mariolę – utrzymuje Halina, żona Ferdka. Pracuje ona w szpitalu jako pielęgniarka i nie pochwala nieróbstwa swojego męża, wielokrotnie nakazując mu udanie się do pośredniaka, a w przypadku odmowy grożąc rozwodem. Kolejnym członkiem rodziny Kiepskich jest Waldek, który dawniej wraz ze swoim ojcem spędzał całe dnie przed telewizorem. Kilka lat temu wyjechał do Ameryki, gdzie poznał Jolasię, z którą wrócił do Polski i wziął ślub. Obecnie mieszkają razem na Tarnogaju. Waldek ma siostrę Mariolę, która lubi imprezować i spędzać czas ze znajomymi. Obecnie ma chłopaka – Mikołaja Kopernika. Kiedyś z Kiepskimi mieszkała także matka Haliny – Rozalia, zwana Babką, która ze wzajemnością nie była lubiana przez Ferdka, często bowiem podkradał jej rentę. Staruszka należała do kółka różańcowego i była głęboko wierzącą katoliczką. Zmarła w 2007 roku.

Najbliższymi sąsiadami Kiepskich jest rodzina Paździochów: Marian i Helena – małżeństwo w średnim wieku. Marian pracuje na bazarze, gdzie handluje bielizną, a żona mu przy tym pomaga. Paździoch jest osobą sprytną, przebiegłą, chciwą a także nieuczciwą. Ze wzajemnością nie lubi swojego sąsiada Ferdynanda, często kłócą się który z nich ma jako pierwszy skorzystać ze wspólnej toalety na korytarzu. Po wielu latach okazało się, że Marian ma syna, Janusza. Mężczyzna postanowił zamieszkać w mieszkaniu Paździochów, przez co stał się nowym sąsiadem Kiepskich. Piętro wyżej mieszka Arnold Boczek, samotny i otyły mężczyzna, który pracuje w rzeźni. Nie jest lubiany przez Ferdka i Mariana głównie z tego powodu, że korzysta z toalety na ich piętrze zamiast na swoim. Poza tym Boczek jest niezbyt rozgarnięty, ale ma dobre serce i stara się być miły dla swoich sąsiadów. Kamienicę odwiedzał też dość często Edzio listonosz, który przynosił najczęściej rachunki i ku uciesze Ferdka – rentę dla Babki. Słynął z rymowanek, które potrafił w mig wymyślić, aby skomentować obecną sytuację życiową mieszkańców.

W późniejszych odcinkach oprócz mieszkańców kamienicy znajomymi Ferdka są także miejscowi złomiarze: Badura, Bocian i Stasiek, z którymi często spożywa alkohol, a także prezes spółdzielni mieszkaniowej, Andrzej Kozłowski.

Głównym motywem pierwszych kilku sezonów serialu były różnorakie, czasem dziwne pomysły Ferdka i jego sąsiadów na wspólny biznes, a co za tym idzie na zarobek. Z czasem serial zaczął ewoluować i obecnie stara się pokazywać problemy życia codziennego w humorystyczny sposób, jednak już bez tak dużej dawki surrealizmu.