Motywy, które dziś już nie są absurdem

17 lat – tyle właśnie “Świat według Kiepskich” skończy w marcu. Jak na serial to dość dużo, jak na życie – również. W końcu tyle się zmieniło, nastąpił rozwój techniki, nauki, coraz bardziej zmienia się ogólny światopogląd. To co dziś staje się normalnością, kiedyś było nie do pomyślenia i z tego właśnie powodu podczas oglądania premiery niektórych odcinków “Kiepskich” śmialiśmy się z tego, bo było to tak absurdalne, że aż śmieszne. A dziś jest to rzeczywistość. Przechodząc do konkretów:

Odcinek “Robochłop”

Tytułowa postać – Robochłop to robot, który został stworzony, aby sprzątać, odkurzać, myć podłogi itp. Odcinek pochodzi z początku 2000 roku, więc wtedy tego typu wynalazki jeśli w ogóle istniały, to nie były rozpowszechnione. Dzisiaj natomiast coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju maszynach i wynalazkach, które mają funkcje zbliżone do naszego Robochłopa. W Polsce jeszcze to nie jest na porządku dziennym, ale zapewne za jakiś czas posiadanie takiej maszyny będzie zupełnie normalne tak jak dziś dostęp do internetu czy posiadanie telewizora.

Odcinek “Chatka Wielkiego Władka”

Głównym przesłaniem tego odcinka było wyśmianie programu typu “Big Brother”, popularnego na początku XXI wieku. Chodziło o to, że zamykało się kilka osób w domu naszpikowanym kamerami i telewidzowie podglądali codzienne życie tych osób. W 2001 czy 2002 roku absurd. Jak można dobrowolnie iść do takiego programu i pozwolić, aby miliony Polaków obserwowało moje życie praktycznie 24h na dobę? Dziś, w dobie portali internetowych, ludzie sami ujawniają swoje najskrytsze, szczegółowe informacje o sobie i swojej rodzinie; że kupiłam sobie nową torebkę, że na śniadanie zjadłam kanapkę z dżemem, że wyjeżdżam na wakacje, itp. Każdy obywatel tego świata może to przeczytać. Kiedyś absurd, dziś normalność.

Odcinek “Kiepska płeć”

Żeby facet zmienił płeć? 15 lat temu chyba by się popukano w głowę. Ferdek w wyniku operacji plastycznej zmienia się w kobietę, a Paździoch niczego nieświadomy się w nim (niej) zakochuje. Czy dzisiaj by nas to rozbawiło? Raczej niekoniecznie, bo coraz częściej słyszy się w mediach o zamianach płci, w jedną, w drugą stronę, a potem zakładaniu rodzin już w “nowym wcieleniu”. Staje się to powoli codziennością, o której kiedyś “nawet fizjologom się nie śniło”.

Odcinek “Inteligentni konsumenci”

W dniu premiery tego odcinka, w 2003r., kompletna fantastyka. Gadające telewizory i “inteligentne” urządzenia? Wiele osób, szczególnie negatywnie nastawionych do serialu, oglądając go mogło pomyśleć “To jest naprawdę strasznie idiotyczny serial, że takie głupoty pokazują”. A dziś? Lodówki z dyktafonem, telewizory reagujące na głos, z internetem, smartfony, urządzenia wielofunkcyjne i inne, w których można ustawić najróżniejsze funkcje jak tryb pracy, moc, czas włączenia, wyłączenia. Kiedyś był pilot i był telewizor, przy lodówce nie było żadnych przycisków, a telefon służył tylko do dzwonienia. Więc gdyby dziś pokazano Ferdka z sąsiadami podnieconych nowym telewizorem sterowanym na głos to nikogo by to nie rozbawiło, bo stało się to rzeczywistością.

Na dzień dzisiejszy to chyba tyle, ale kto wie, może za kilka, kilkanaście lat będzie można do tych odcinków dorzucić “Pogodę” jeśli ludzie się nauczą nią sterować albo “Wio” kiedy będą możliwe podróże w czasie?