Na wakacje z Kiepskimi

Przed nami okres urlopów, wakacji i wypoczynku, więc przy tej okazji warto wspomnieć o podróżach, które odbyli mieszkańcy kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. I bynajmniej nie są to wycieczki do Stasia i z powrotem.

Jak powszechnie wiadomo Ferdek dalej niż do monopolowego czy na złomowisko z reguły się nie wybiera. Jak od każdej reguły, tak i od tej, bywały wyjątki. W odcinku “Podróżnik” za wszelką cenę chciał uniknąć wyjazdu z żoną do jakiegokolwiek miejsca na świecie, argumentując to czyhającymi wszędzie niebezpieczeństwami. Halina jednak pozostała nieustępliwa i w końcu państwo Kiepscy wyjechali na wycieczkę do Paryża, gdzie na wieży Eiffla spotkali Arnolda Boczka. Wojaże te kończą się tragicznie.

podroznik

W odcinku “Impreza” Halina chce, aby Ferdek wyjechał z nią do wujka Władka po to, aby Mariola mogła urządzić w mieszkaniu tytułową imprezę. Kiepski jednak kategorycznie odmawia i w efekcie Halina jedzie sama, zostawiając go w domu. Inaczej sytuacja wygląda w odcinku “Zacięta płyta”, gdzie Ferdek wraz z żoną oraz Paździochami jednak wyjeżdża odpocząć na wieś, do wujka Władka.

zacplyta

Zupełnie inny stosunek do dalekich wyjazdów Ferdek pokazuje w odcinku “Smak życia”. Sam namawia Halinę, żeby jak najprędzej wyjechali nad morze, najlepiej do Pucka. Tym razem jednak żona się nie zgadza i Kiepski musi jechać sam.

smakzycia

W odcinku “Warszawa”, ku uciesze Ferdka, Jolasia planuje przeprowadzkę do stolicy. Nic jednak z tego nie wychodzi i w końcu to Kiepski postanawia wyjechać do Warszawy, nie mogąc już wytrzymać ze swoją synową.

warszawa

Chyba najdalszy wyjazd, nie licząc tych w kosmos, Ferdek wraz z Boczkiem, Paździochem i emerytem odbyli w odcinku “Chór”, gdzie wyjechali do USA po to, aby zarabiać śpiewając polskie piosenki. Warto jednak wspomnieć, że Paździoch nie śpiewał, a płacił pozostałym za śpiew i to w dolarach.

chor

W odcinku “Kopakabana” Ferdek z Haliną postanawiają sprzedać swoje mieszkanie i zamieszkać na Kopakabanie. Nie jest to więc wyjazd w celu wypoczynku, tylko na stałe. Przynajmniej taki był plan, bo tego czy udało im się tam w końcu zagnieździć już się nie dowiadujemy.

kopakabana

Prócz wyżej wymienionych wycieczek było też kilka innych, na które udali się bohaterowie, jednakże były one jedynie wspominane w serialu, nie pokazano żadnej sceny odgrywającej się na tych wyjazdach. Są to m.in.:

•wyjazd Haliny i Marioli do ciotki w odcinku “Kiepski czarnowidz”
•wyjazd Paździochów do Egiptu w odcinku “Klątwa Tutenchama”
•wyjazd Babki na pielgrzymkę do Częstochowy w odcinku “W pale się nie mieści”
•dwutygodniowy wyjazd Haliny do ciotki Lutki w odcinku “Wesołych świąt”
•wyjazd Paździochów do Lądku Zdroju w odcinku “Lądek Zdrój”
•wyjazd Boczka w różne miejsca Polski w odcinku “Po prostu być”

Podsumowując można stwierdzić, że mimo wszystko Kiepscy i ich sąsiedzi to światowi ludzie, którzy może żyją skromnie, ale jednak odwiedzili wiele ciekawych miejsc w kraju i za granicą. Może warto podążyć ich śladem i w czasie wakacji też odwiedzić Paryż, Egipt, Stany Zjednoczone lub inne wyjątkowe miejsce na świecie?

U progu sezonu urlopowego Redakcja kiepscy.org.pl życzy wszystkim udanego letniego wypoczynku i miło spędzonego czasu.

dogadzacz