Nowy, wrześniowy sezon „Świata według Kiepskich”

malmatura

Na przełomie czerwca i lipca 2013 roku powstał nowy sezon “Świata według Kiepskich”. Czekają nas nowe przygody bohaterów mieszkających we wrocławskiej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3. Będzie to już 18. sezon serialu, do tej pory w ramach 17 sezonów wyemitowano 418 odcinków.

Strach padnie na mieszkańców ulicy Ćwiartki 3/4, Halinka Kiepska rozpocznie kurs prawa jazdy i kupi auto. Boczek zda maturę, Paździochowa trafi do więzienia, a Paździoch wyląduje w szpitalu. Oto przedsmak tego co czeka nas w nowym sezonie „Świata Według Kiepskich”. Premierowy odcinek serialu już 4 września o 20.00 w Polsacie.

Halinka Kiepska (Marzeny Kipiel-Sztuki) okazyjnie kupi auto i postanowi zrobić prawo jazdy. Jednocześnie zakaz używania pojazdu otrzyma posiadacz dokumentu jej mąż Ferdek (Andrzej Grabowski). Teraz mieszkańcy będą mieli nie lada kłopot, z ćwiczącą manewry Halinką, a auto stanie się powodem zazdrości i kpin sąsiadów. Arnold Boczek (Dariusz Gnatowski) zda maturę i dołączy do grona osiedlowych inteligentów. W dalszych planach będzie miał studia i doktorat, a jego ambitne plany naukowe, wywołają zaniepokojenie Ferdynanda Kiepskiego. Głowa rodziny Kiepskich podejmie się za to kolejnej pracy…na cmentarzu. Bardzo mu się zresztą to nowe zajęcie spodoba. Ciekawie dziać się będzie również u sąsiadów Paździochowa (Reneta Pałys) trafi do więzienia, a jej mąż Marian Paździoch (Ryszard Kotys) wynajmie mecenasa Rogalskiego i złoży pozew rozwodowy. W jednym z odcinków powalczy również z szerzącym się na osiedlu chuligaństwem i upadkiem moralnym, za główny cel stawiając sobie eksmisje… Boczka. W nowej serii nie zabraknie także nowych perypetii Jolasi (Anna Ilczuk) i Waldka (Bartosz Żukowski). Młodzi wpadną w spiralę długów, a ukochana „Cyca” będzie chciała go zostawić i wyjechać do Warszawy.

W kolejnych odcinkach serialu zobaczymy również: Barbarę Mularczyk, (Mariolka), Zofię Czerwińską (Malinowska), Bohdana Smolenia (Listonosz), Lecha Dyblika (Badurę) i Andrzej Gałła (Kozłowkiego).

Reżyserem „Świata według Kiepskich” jest Patrick Yoka, który z tą produkcją serialową jest też związany od lat jako jeden z trzech scenarzystów. Serial produkuje ATM Grupa.

Niestety wiele nowych przygód nie podoba się starym, wiernym fanom serialu. Głównymi powodami przewijającymi się w dyskusjach ich zdaniem są:
– obecność Jolanty Pupci, która niszczy coraz bardziej postać Waldusia,
– erotyka mnożąca się z sezonu na sezon, przez co serial zaczyna zdaniem fanów przypominać takie produkcje, jak „Californication” i nie powinien być przeznaczony dla widzów od lat 12,
– wplatanie wątków politycznych (głównie z powodu częstej propagandy pewnej partii politycznej),
– zwiększająca się ilość „filozofowania” postaci, m. in. Ferdka i Badury,
i wiele innych kwestii.

Oglądalność serialu powoli spada, lecz nadal jest na wysokim poziomie, zapewniając miejsce w czołówce polskich seriali z widownią na poziomie 3 mln w sezonie oraz 2 mln w okresie wakacyjnym. Rzesza starych fanów z sezonu na sezon coraz częściej ucieka od produkcji (głównie nowych odcinków), lecz serial stale zyskuje nowych fanów.

Czy nowy sezon okaże się lepszy niż ostatnie, czy będzie utrzymywał obecną tendencję, wliczając wady wymieniane przez wiernych fanów serialu? Dowiemy się jesienią. Jak dotąd najgorszym sezonem według forum.kiepscy.org.pl jest sezon 13. z 2011 roku.