Odcinki dla widzów od 16 lat

“Kiepscy” to raczej nie jest serial zawierający treści przeznaczone dla osób pełnoletnich, ale był taki okres w serialu, kiedy cztery odcinki miały podwyższoną kategorię wiekową do +16.
Wszystkie cztery odcinki pojawiły się w 11. sezonie, przyczyny takich działań nie są do końca znane, prawdopodobnie ze względów politycznych, ale przecież z jakiegoś powodu cenzorzy wyróżnili te cztery odcinki jako bardziej nieodpowiednie dla dzieci od reszty.

miniatura

Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że takie tematy w innych odcinkach to normalka oraz, że treść tych odcinków nie wymaga oznaczenia wyższej kategorii wiekowej, to jedynie kwestia tego sezonu.
Dużo osób jednak nie rozumiało, dlaczego cenzorzy wybrali akurat te odcinki.

332 “Eldorado”

332
Tutaj prawdopodobnym powodem dania wyższej kategorii jest zakończenie. Bohaterzy świadomi, że mimo głodu i biedy na świecie, przepijają codziennie po parę milionów złotych, nie wyciągając z tego żadnych konsekwencji, piją dalej. Widz nie zostaje pouczony, że takie zachowanie jest nieodpowiednie, a bohaterów widzimy szczęśliwych i nic nie wskazuje na to, że robią coś złego.

331 “Cały ten jazz”

331
W tym odcinku powód jest jeszcze bardziej przesadzony. Kultura jazzmanów faktycznie jest trochę nieodpowiednia dla małoletnich, ale w tym odcinku nie zostało to tak przedstawione, zapewne powodem takiej kategorii wiekowej było znowu zakończenie – Ferdkowi, Boczkowi i Paździochowi nie udaje się spełnić marzeń i zostać słynnym jazzbandem, nikt nie chce ich słuchać, na koniec mimowolnie porzucają marzenia i grają disco polo, są przy tym przygnębieni, choć inni ich nie rozumieją.

323 “Urodziny”

323
Tutaj zdecydowanie najtrudniej znaleźć powód ograniczeń wiekowych, może to być jednak spowodowane wyjątkowo dużą, nawet jak na Kiepskich, ilością alkoholu, mimo wszystko nie było tam jakichś skandalów i treści nawet w lekkim stopniu nieodpowiednich, czy złego przykładu ze strony bohaterów.

333 “Łonderpoland”

londerpoland

I na koniec odcinek uważany przez wielu za najgorszy w historii serialu. Przyczyny znowu będą przesadzone, za to tutaj będzie ich już trochę więcej. Powodem jest prawdopodobnie wizja idealnej krainy, żadnych konsekwencji, każdy robi, co chce, anarchia. Następnie Paździoch nie wyciąga żadnych konsekwencji ze złamania zasad i posiadania auta. Porozumienie sąsiadów, że każdy będzie robił, co mu się żywnie podoba, a reszta społeczeństwa o tym nie będzie miała pojęcia oraz zdanie Paździocha “Zawsze byli równi i równiejsi”, mimo, że trafione w sedno, to możliwe, że cenzorzy uznali ten morał za nieodpowiedni dla dzieci.

Oczywiście wszyscy wiemy, że były odcinki o podobnym, albo nawet i większym poziomie alkoholizmu (“Tyrtum pyrtum”), a bohaterowie nie zawsze dawali dobry przykład, jednak te odcinki po prostu zostały tak sklasyfikowane ze względu na okres emitowania. Gdyby serial zawsze miał odcinki dozwolone od lat 16, to co trzeci mógłby znaleźć się na tej liście.