Odcinki nawiązujące do prawdziwych wydarzeń

W kulturze i sztuce bardzo często mamy do czynienia z nawiązaniami do aktualnych wydarzeń, czy to w Polsce, czy zagranicą. “Kiepscy” nie są tutaj wyjątkiem, także w tym sitcomie pojawiło się wiele odcinków i wątków, które w prześmiewczy sposób pokazywały jakieś mniej lub bardziej istotne dla społeczeństwa wydarzenia, które wywoływały niemałe zamieszanie.

I tak jako przykłady odcinków, które by nie powstały, gdyby nie miały miejsca pewne prawdziwe wydarzenia i zachowania w społeczeństwie możemy wskazać:

•odcinek 84 Chatka Wielkiego Władka

W roku 2001, kiedy ten odcinek miał premierę, na ekrany wszedł show “Big Brother”, który był czymś zupełnie nowym w polskiej telewizji. Zyskał on ogromną popularność, spodobał się widzom, był wtedy na topie. Twórcy “Kiepskich” postanowili więc wykorzystać szum wokół tego programu i zrobić odcinek na jego podstawie. I tak na Ćwiartki 3/4 Wielkim Bratem jest tytułowy Wielki Władek, uczestnicy, czyli sąsiedzi muszą się wzajemnie nominować kto jako następny ma opuścić Chatkę, a pokój zwierzeń znajduje się w prywatnej-publicznej toalecie.

Gdyby nie “Big Brother” oraz ogromny szał na jego punkcie, to wspomniany odcinek pewnie by nigdy nie powstał.

•odcinek 169 Zatruta strzała

“Leć Adam, leć” czyli słynna małyszomania, która była czymś absolutnie wyjątkowym. Cała Polska oszalała na punkcie Adama Małysza i jego sukcesów. Wydarzenie to zostało przedstawione właśnie w odcinku “Zatruta strzała”. Sąsiedzi, jak się potem okazało nie wszyscy, byli wiernymi kibicami skoczka Adama Miłosza. Oglądali zawody, dopingowali. Ale tak samo jak i w realu, tak i w serialu nie każdy podzielał ten entuzjazm. Znalazły się osoby, których zachowanie kibiców irytowało, a z czasem nawet cieszyli się z porażek polskiego zawodnika. Została w ten sposób ukazana typowa polska zawiść, która nawet i bez serialu była doskonale widoczna w życiu społecznym.

•odcinek 276 Euro

Rok 2007, świat obiega wieść, że Polska wraz z Ukrainą będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. W kraju euforia, wszyscy się cieszą i są dumni. Także na Ćwiartki 3/4 panuje z tego powodu ogromna radość, pokazany zostaje nawet moment ogłoszenia tej radosnej informacji. Ale sukces Polski nie oznacza sukcesu dla pojedynczych obywateli. Okazuje się bowiem, że dla dobra ogółu ktoś będzie musiał się poświęcić i tym kimś będzie rodzina Kiepskich wraz z sąsiadami. Oto bowiem ma zostać wyburzona kamienica przy Ćwiartki 3/4, a w jej miejscu ma stanąć stadion… Tak samo było w realu – z powodu budowy infrastruktury, np. drogowej, niektórzy musieli zmienić swoje miejsce zamieszkania, co raczej z aprobatą mieszkańców się nie spotkało.

Tematu Euro 2012 dotyczy także odcinek 392 Psychuszkin, jednak już w mniejszym stopniu.

•odcinek 384 Trzeba zabić tę miłość

Listopad 2011. Polskę obiega wiadomość o tragicznej śmierci Hanki Mostowiak w kartonach. Jest to bohaterka serialu “M jak miłość”. Kilka miesięcy później w w równie dramatycznych okolicznościach umiera słynny Rysiek z “Klanu”. W internecie wrze, ludzie naśmiewają się ze sposobu pokazania momentu śmierci tych bohaterów, przez jakiś czas jest to jeden z głównych tematów na internetowych forach. Także kabareciarze oraz twórcy “Kiepskich” wykorzystują szum wokół tego wydarzenia i wyśmiewają je. Halina, Helena i Mariola dowiadują się, że jedna z bohaterek ich ulubionej telenoweli ma wkrótce zginąć. Kobiety są załamane i nie mogą się z tym pogodzić. W odcinku tym zostaje ukazane jak niektórzy na poważnie biorą życie fikcyjnych postaci pokazywanych w serialach. Byli bowiem tacy, którzy mieli “bekę” ze śmierci Hanki czy Ryśka, ale byli też tacy, którzy brali to na poważnie i było im żal np. serialowego synka Mostowiakowej czy Grażynki z “Klanu” – żony Rysia.

•odcinek 461 Żegnaj laleczko

Na przełomie 2014 i 2015 roku internauci zauważyli ogromne, bliźniacze wręcz podobieństwo piłkarza Sebastiana Mili do Bartosza Żukowskiego, czyli Waldka Kiepskiego. Scenarzyści postanowili więc fakt ten wykorzystać i zaprosić sportowca do “Kiepskich”. Wystąpił on właśnie w 461. odcinku, gdzie miał wspólne sceny z Bartoszem Żukowskim, a odcinek miał premierę 1 kwietnia, czyli w Prima aprilis. Niestety, Mila nie odegrał w tym odcinku żadnej istotnej roli.

•odcinek 505 Złoty pociąg

W połowie drugiej dekady XXI wieku Polskę obiegła wiadomość, że w Wałbrzychu, pod ziemią może znajdować się legendarny pociąg wypełniony złotem. Wiele osób chciało go odnaleźć, wyruszyli na poszukiwania. Jak na razie nic z tego nie wynikło. Pociąg jak był tajemniczy, tak nadal jest. Także i w “Kiepskich” postanowiono wykorzystać motyw ekscytacji tym pociągiem i prób jego odnalezienia. Zarówno Kiepscy, jak i ich sąsiedzi chcieli dostać się do legendarnego złotego pociągu. Jak nietrudno się domyślić, oczywiście im się to nie udaje. Tak samo, jak w realu.

Wymienione wyżej odcinki to oczywiście nie są wszystkie, które powstały na podstawie prawdziwych wydarzeń, jest pewnie jeszcze kilka innych, ale z całą pewnością jest masa pojedynczych scen czy dialogów, które odnoszą się do spraw bieżących, szczególnie polityki. Aby je wyłapać należy uważnie oglądać serial oraz wrócić wspomnieniami do tego co działo się w Polsce i na świecie kilka lub kilkanaście lat temu, kiedy dany odcinek miał premierę.