Oskar Strzygoń

Oskar Strzygoń (w tej roli Sebastian Stankiewicz) – lokator kamienicy przy ul. Ćwiartki 3. Ma 39 lat, jest wynalazcą i fascynatem nauki. Po raz pierwszy pojawił się w odcinku 562 Wielki Zderzacz Hadronów, zaproponowany przez Kazimierza Badurę (który nota bene jest kuzynem przyjaciela Oskara) do naprawy telewizora w mieszkaniu Kiepskich. Tam mężczyzna zakochał się od pierwszego wejrzenia w Marioli Kiepskiej i wraz z nią wprowadził się do wyremontowanego pustostanu. Od odcinka 568 Strzygbusters Oskar nie mieszka już z Mariolą (z którą wówczas się rozstaje), a ze swoją matką, Zofią Strzygoń.

Charakterystyczne dla wyglądu Oskara są jego oryginalne okulary, z którymi się nie rozstaje, a także łysina oraz lekka nadwaga. Także sposób mówienia jest bardzo charakterystyczny – Oskar używa typowo naukowego języka, a przy tym nieco się jąka i żywiołowo gestykuluje. Mężczyznę często można obserwować w serialu w momencie, gdy ten prowadzi eksperymenty, co jest także nieodłącznym atrybutem tej postaci.

Jeśli chodzi o relacje z sąsiadami, są one dosyć neutralne. Co prawda z początku Paździochowie byli bardzo niezadowoleni z hałasu, który dochodzi z jego mieszkania (wówczas Oskar wraz z Mariolą remontowali pustostan), a ponadto doszło do incydentu, który doprowadził do zniszczenia wspólnej ściany mieszkań Paździochów i Oskara. Ostatecznie jednak młody wynalazca zaskarbił sobie ich sympatię m.in. nowoczesnymi udogodnieniami, które stworzył specjalnie dla nich. Z racji tego, iż rozstał się z Mariolą Kiepską, nie utrzymuje z nią zbytnich relacji, a początkowo był także z tego powodu skonfliktowany z Ferdynandem Kiepskim. W późniejszym jednak czasie scysje zanikły i bohaterowie zaczęli utrzymywać neutralne stosunki.

Bohater pojawił się w 27 odcinkach, w 3 sezonach serialu.