Religia w “Kiepskich”

W niektórych serialach komediowych możemy nie znaleźć większych odniesień do religii, a jeśli już, to zdarzają się one rzadko i tyczą się ich tylko pojedyncze kwestie. W “Świecie według Kiepskich” wygląda to inaczej, bowiem od samego początku mamy regularnie do czynienia z tematami religijnymi.

Już drugi odcinek serialu pt. “Wiara czyni cuda” w całości opiera się na tematyce religii, a dokładniej rzekomym objawieniu Matki Bożej na ścianie w mieszkaniu Kiepskich. Babka wraz z sąsiadami zostaje przedstawiona jako osoba głęboko religijna, która wierzy w ten cud. Powstało też wiele odcinków o tematyce bożonarodzeniowej czy wielkanocnej. Ferdek często powtarza, że jest katolikiem, dlatego za każdym razem święta te obchodzone były zgodnie z tradycją. W nowszych odcinkach bardzo często można zobaczyć sceny, których akcja dzieje się w kościele. To również pokazuje, że cała rodzina Kiepskich wraz z sąsiadami, a nawet Malinowską czy Kopcińskim, jest wierząca i uczestniczy w niedzielnych mszach.

ferdekkomunia

Ciekawym przykładem odcinka, który porusza temat religijności, jest odcinek “Krypta”. Okazuje się w nim, że Ferdek tak naprawdę nie przyjął żadnych sakramentów i musi zdać egzaminy z religii, jeśli chce zostać pochowany na cmentarzu. Co może dziwić, egzamin ten oblewa. W pozostałych odcinkach jednak uważa się za gorliwego katolika, podobnie jak jego żona, Halina.

ksiadz

Z religią sporo wspólnego ma także Marian Paździoch, który był ministrantem, a kiedyś nawet miał zostać księdzem – zgodnie z wolą jego matki. On także, mimo swojego mendowatego charakteru, uważa się za przykładnego i gorliwego katolika. W odcinku “Ptaki ciernistych krzewów” każdy z sąsiadów: Ferdek, Paździoch i Boczek, stara się o posadę kościelnego w miejscowej parafii, natomiast w epizodzie “Paradoks” Ferdek stara się poprzez rozmowę z księdzem znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie. Ponadto w wielu innych odcinkach o zupełnie innej tematyce czasami są poruszane tematy religii w pojedynczych dialogach. “Kiepscy” więc od samego początku regularnie poruszają temat, który niektórzy mogą uznać za niezbyt pasujący do serialu komediowego, jednak jest to robione w taki sposób, aby nikogo nie urazić. Poza tym czy nie jest tak w realnym życiu, że ludzie chodzą do kościoła, uważają się za głęboko wierzących, a na co dzień zachowują się jak nasi bohaterowie, czyli postępują nie do końca zgodnie z Bożymi przykazaniami?