Sezon 29

29. sezon “Kiepskich” to 12 odcinków o numerach od 553 do 564. Sezon ten został nagrany latem 2019 r. i pierwotnie miał zostać wyemitowany jesienią tego samego roku. Telewizja Polsat podjęła jednak decyzję o rozpoczęciu emisji dopiero wiosną 2020 r. Premierowy odcinek tej serii został wyemitowany w dniu 7 marca 2020 r. o godz. 19:30, a każde kolejne w następne soboty o tej samej porze aż do 23 maja 2020 r. Warto jednak zaznaczyć, że w serwisie ipla odcinki tego sezonu pojawiły się na długo przed premierą telewizyjną:

  • 553 – 26.08.2019
  • 554 – 29.08.2019
  • 555 – 2.09.2019
  • 556-559 – 4.10.2019
  • 560 – 21.10.2019
  • 561 – 23.10.2019
  • 562-564 – 12.11.2019

Do czasu premiery telewizyjnej można było je obejrzeć jedynie po wykupieniu odpowiedniego pakietu.

Sezon 29. przyniósł bardzo istotne zmiany w gronie scenarzystów. Po wielu latach scenariusze do serialu przestali pisać Aleksander i Katarzyna Sobiszewscy. Ich miejsce zajęli Doman Nowakowski, Adrian Nowakowski, Karolina Słyk, a także Renata Pałys (serialowa Paździochowa), która napisała scenariusz do odcinka 561 Europejski obywatel. Według niektórych fanów dzięki tej zmianie serial został nieco odświeżony, a w większości odcinków da się wyczuć nieco inny styl fabuły. W tej serii po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć Oskara – nowego adoratora Mariolki, w którego rolę wciela się Sebastian Stankiewicz. W epizodach tego sezonu m.in. Badura został doceniony przez profesorów medycyny, po śmierci Malinowskiej w sklepie u Stasia wprowadzono kilka zmian, Ferdek podjął się pracy polegającej na… leżeniu, a Mariolka postanowiła wyprowadzić się do swojego nowego chłopaka.

W każdym z 12. odcinków serii wystąpili:

-Andrzej Grabowski jako Ferdek
-Marzena Kipiel-Sztuka jako Halina
-Dariusz Gnatowski jako Boczek
-Renata Pałys jako Helena
-Bartosz Żukowski jako Waldek
-Anna Ilczuk jako Jolasia

Ponadto:

-Ryszard Kotys jako Paździoch wystąpił w 10. odcinkach
-Barbara Mularczyk jako Mariolka wystąpiła w 11. odcinkach
-Andrzej Gałła jako prezes Kozłowski wystąpił w 6. odcinkach
-Lech Dyblik jako Badura wystąpił w 11. odcinkach
-Sławomir Szczęśniak jako Janusz wystąpił w 11. odcinkach

Całkiem ciekawy sezon do jego 3/4 długości odcinki jak na plus. Były zwariowane i nieoczywiste. Zdecydowanie powiadło świeżością. Warto wyróżnić takie odcinki jak Wewnętrzny ogród czy Śmierć i zmartchwystanie – napewno do nich kiedyś wrócę. Fajnie, że inicjatywą wykazała się pani Pałys ;-) – dobrze jej to wyszlo.

Sezon położyły 3 ostatnie odcinki . Zwłaszcza 564 – jeden z najgorszych odcinków w historii serialu. Zdecydowanie bije na łeb najgorsze twory sobiszy. No i ten oskar :-? Jeśli następny sezon ma powstać to niech powstanie bez tego pajaca. Dynamika między nim a Mariolką to takie za przeproszeniem gówno, że nie idzie tego przełknąc. Ta postać obrzydza oglądanie. Nie popełnijcie błędu Yoki – daje wam Waldka ale daje Jolaskę dodatkowo (choć Jolaśka dawała radę w 29 sezonie – serio :-) – polubiłem ją ) – to tutaj dajecie dobre scenariusze, ale wrzucacie tego Oskara – to już Kopernik był lepszy.

Jeśli powstanie kolejny sezon i będzie w nim od cholery tego Oskara – który zresztą jest znowu kopią Janusza :lol: – bo przecież Janusz to też taki majsterkowicz to będę minusował i to dużo te odcinki choćby nie wiem jak dobre były.

A propo Janusza – bardzo fajna postać. Pasuje do serialu. Pan Kotys może iśc na emeryturę :-) Wiem, że może chce występować, ale nie Polsat, nie jest w dobrej formie, jest w kiepskiej i robi się smutno jak się na niego patrzy. :-(

To tyle. Niech robią co chcą.

~Mungo Jerry

PLUSY SEZONU:

-Pani Pałys. Widać, że po 20 latach praktyki jest w stanie napisać coś świeżego i zadowalającego. Dziwię się, czemu nie pisze częściej :-D jej odcinek był na prawdę dobry, skupiony wokół głównych bohaterów, umiejscowiony głównie w kamienicy.
-Jak wspomniał mój poprzednik ocieplenie relacji z Boczkiem. Serio irytowało już to “WYPIERDZIELAJ PAN”.
-BRAK POWIEDZONKA “KUŹWA” U BOCZKA “W mordę jeża” pojawia się sporadycznie, ale jest obecne. Natomiast nieznośnej kuźwy nie widać ;-) i bardzo dobrze.
-Relacje Walka z Ferdkiem
-Kazimierz Badura nareszcie jest ważną postacią a nie zapychaczem

NEUTRAL:

-Postać Oskara. Jak dla mnie jest zbędna, aczkolwiek nic specjalnego nie wnosi. Zobaczymy jak będzie w następnych odcinkach

MINUSY:

-Naprawdę kiepska forma pana Kotysa. Pełnił już on w zasadzie rolę zbliżoną do roli Edzia w najnowszych odcinkach, tyle tylko że występował częściej :-| no ale co poradzić. Moim zdaniem powinni również dać panu Kotysowi spokój.
-Jaskrawość – wspominałem o tym. Wszystko jest utrzymane w takich dziwnych, krzykliwych barwach. Ekran jest tak wyostrzony, że aż bije po oczach. Wszystko jest raz pastelowe, a raz jak z lunaparku. To nie jest konwencja “Kiepskich”. Mnie najbardziej podobały się stonowane barwy środkowych sezonów i ciepłe kolory pierwszych. Po prostu nie jestem w stanie tego znieść, to wygląda jak jakaś turecka telenowela :-|
-Będzie tego jeszcze sporo: po prostu serial dawno się skończył. Nie uważam, aby jakikolwiek odcinek można by uznać za perełkę godną pochwały. Nawet “Europejski Obywatel” dużo traci za kwestie techniczne, a skoro one…
-MONTAŻ JEST TRA-GICZ-NY!!! Montaż w tym sezonie to jedno wielkie nieporozumienie. Raz bohaterowie mówią szeptem, innym razem wydzierają się. Sceny lecą jedna po drugiej, chaotycznie, raz z dźwiękiem przejścia, raz bez. To po prostu męczące. I zauważyłem jeszcze cięcie sceny zaraz po jej zakończeniu, tzn. najbardziej to widać we WIELKIM ZDERZACZU kiedy Oskar uderza w Okiła i zaraz potem jest następna scena. To przeszkadza w oglądaniu.

~MrOLX

No sezon jak sezon, nic ciekawego. Cieszę się, że jakieś zmiany zachodzą, pytanie tylko czy trochę nie za późno. Odcinki mnie nie śmieszyły (Poza Duchem Malinowskiej), dialogi bardzo nienaturalne, humor iście kabaretowy zmieszany z 1 sezonem, za którym niby nie przepadam, ale w sumie jak już jest to niech sobie będzie. Życzę nowym scenarzystom żeby jak już się zadomowią trochę lepiej, to odwzorowując stworzony przez poprzedników świat odnaleźli zarazem namiastkę indywidualnego styl i język i dostaniemy coś nie tylko dobrego, ale i świeżego. Natomiast bardzo liczę na to, że Pani Renata Pałys znowu będzie miała wenę i napisze jeszcze jakieś scenariusze. Bowiem z oczywistych powodów czuje ten język najlepiej, a do tego pisze na prawdę dobrze. Oby coś w następnym sezonie jeszcze powstało z jej ręki, zwłaszcza, że 30 sezon zapowiada się jeszcze gorzej niż 29, choć w sumie to niesprawiedliwie tak mówić kiedy wiemy tak mało, no ale nic, okaże się za paręnaście dni.
Z grzeczności natomiast nie wspomnę co łączy prawie każdy najgorszy odcinek z tego sezonu, mimo że mnie to w pewien sposób bardzo śmieszy.

~Bździuch

Średnie odcinków na podstawie ocen użytkowników forum (na dzień 29.05.2020)

553 „Święty gral” – 6,86
554 „Śmierć i zmartwychwstanie” – 8,21
555 „Duch Malinowskiej” – 6,6
556 „Zamach” – 6,54
557 „Podziały plemienne” – 3,17
558 „Należność za leżenie” – 5,36
559 „Wewnętrzny ogród” – 7,69
560 „Ciasteczka wujka Booble’a” – 6,92
561 „Europejski obywatel” – 7,67
562 „Wielki Zderzacz Hadronów” – 4,2
563 „Skarb prezesa Piątka” – 6,54
564 „Naprawa Ferdka” – 4,8

No rzeczywiście osiągnięcie – chlanie piwa na czas.

~Halina, odc. “Śmierć i zmartwychwstanie”

Chyba mam prawo do odpoczynku po ciężkim dniu pracy w moim własnym domu?

~Ferdek, odc. “Podziały plemienne”

No i pojechaliśmy na Seszele – do dupy na raki. No co jak co, ale myślałam, że leżeć to ty potrafisz. A ty nawet tego nie potrafisz.

~Halina, odc. “Należność za leżenie”

Ja w każdej chwili mogę zrzucić… kogoś ze schodów.

~Janusz, odc. “Europejski obywatel”

Gdzie się tak śpieszyć? Mama, przecie ona ma niecałe 40 lat dopiero.

~Waldek o Marioli, odc. “Wielki Zderzacz Hadronów”