Sezon 31

31. sezon “Kiepskich” składa się z 12. odcinków, które były emitowane premierowo w telewizji Polsat od 31 sierpnia do 16 listopada 2022 r. w każdą środę po godz. 21:30. Sezon ten został nagrany na przełomie stycznia i lutego 2021 r., jako pierwszy bez udziału Dariusza Gnatowskiego, który zmarł w październiku 2020 r. oraz Ryszarda Kotysa, który ze względu na zły stan zdrowia nie uczestniczył w zdjęciach, a jedynie nagrał kilka krótkich kwestii głosowych, które zostały wykorzystane w odcinkach. Pozostała obsada, zarówno aktorska, jak i techniczna, pozostała bez zmian. Scenariusze do odcinków 31. sezonu powstały jeszcze przed śmiercią Dariusza Gnatowskiego, w związku z czym trzeba było zmodyfikować te, w których dużą rolę pierwotnie miał odgrywać Arnold Boczek. W odc. 583 Tajemnica Arnolda Boczka zostało wspomniane, iż wyjechał on w poszukiwaniu ciszy. W odcinkach mogliśmy zobaczyć m.in. państwa Kiepskich na wycieczce w Londynie, remont toalety, romans Janusza z Adelajdą, a także Ferdka odwiedzającego swoją zmarłą rodzinę. Według informacji od telewizji Polsat, był to ostatni sezon “Świata według Kiepskich” i nie ma w planach kontynuacji serialu. Odcinki tej serii osiągnęły najniższą oglądalność w historii. Najchętniej oglądany odcinek podczas premiery zgromadził zaledwie 557 tys. widzów.

W każdym z 12. odcinków serii wystąpili:

-Andrzej Grabowski jako Ferdek
-Marzena Kipiel-Sztuka jako Halina
-Renata Pałys jako Helena
-Bartosz Żukowski jako Waldek
-Sebastian Stankiewicz jako Oskar
-Lech Dyblik jako Badura

Ponadto:

-Ryszard Kotys jako głos Paździocha pojawił się w 10. odcinkach
-Barbara Mularczyk jako Mariolka wystąpiła w 11. odcinkach
-Anna Ilczuk jako Jolasia wystąpiła w 11. odcinkach
-Andrzej Gałła jako prezes Kozłowski wystąpił w 8. odcinkach
-Sławomir Szczęśniak jako Janusz wystąpił w 11. odcinkach
-Marek Pyś jako Stasiek wystąpił w 11. odcinkach
-Henryk Gołębiewski jako Bocian wystąpił w 11. odcinkach
-Hanna Śleszyńska jako Zofia Strzygoń wystąpiła w 11. odcinkach

4.17

Różny to był sezon, bywał przestarzały, kiczowaty, bardzo często odgrzany, ale też ciągle zaskakiwał, zaciekawiał. Ma swój unikalny klimat i język (właśnie czemu tu w prawie każdym odcinku kogoś sie porywa? xdd).
No i w końcu to ostatni sezon, ostatni odcinek. A ten wyszedł na prawdę świetnie i jako odcinek kończący sezon i jako odcinek w ogóle. Poza nim może nie było żadnego dobrego odcinka, ale przeważnie trzymały poziom przynajmniej “średniawki” co w porównaniu do dwóch poprzednich sezonów jest osiągnięciem. Cieszyły małe rzeczy jak np Londyn, czarnobiały filtr, wizualnie greenboxy, odcinki takie jak 588 i 583 – dzięki temu jakoś tam będę lepiej wspominać ten sezon, choć poziom to jest no niestety bardzo niski nie ma co ukrywać; zacofane odcinki, infantylny humor, brak głębi, pełno Strzygoniów i Badurów i fakt że chyba nie ma tu odcinka który byłby oryginalny, nawet jedyny najmniej odgrzewany 583 przypomina jeden odcinek (UFO), no może jeszcze 582 i ten jest jak raz całkiem aktualny akurat.
Natomiast braku Gnatowskiego się nie odczuwa bo serial już tak bardzo zmienił w wielu aspektach. Natomiast na pewno z naiwnym uśmiechem Boczka i kocią mordą Paździocha oglądałoby się to lepiej.

Cytując klasykę; ten serial był dla nas jak ojciec, ale płaczemy po nim jak po matce, pamiętajmy go z tych dobrych sezonów, ament.

~Bździuch

5,13

Wow, wysoka średnia, zapewne najwyższa na forum. :-P
Co tu dużo mówić – masa odgrzanych kotletów, Ferdek jako upośledzony dziadek, brak dwóch głównych postaci, wszechobecni złomiarze a poza tym… jest zaskakująco nieźle.
Poziom sezonu strasznie się wahał, odcinki skaczą poziomem od tragicznych po dobre, ale te dobre naprawdę zapadają w pamięć i należą do najlepszych odcinków w ostatnich latach. Wyróżniają się przede wszystkim Remont za friko (najzabawniejszy odcinek), Tajemnica Arnolda Boczka (najciekawszy odcinek) i Dzień wszystkich Kiepskich (najbardziej relaksujący odcinek)
Cieszę się w sumie że to tym sezonem żegnamy się z Kiepskimi, patrząc na fatalny 30 sezon wyszło naprawdę dobrze, a świadomość że to ostatki i już nigdy więcej nie zobaczę bohaterów, pozwoliła się cieszyć sezonem jak rzadko kiedy.
Nie wiem co tu pisać, zmęczony jestem i chcę mieć to już z głowy, mogę najwyżej na szybko powiedzieć że choć serial od początku miał zarówno bardzo wysokie wzloty i bardzo niskie upadki, to jednak wspominać będę go ciepło.

~boczek22

Ostatni sezon kultowego serialu… w zasadzie nie różnił się wiele od poprzedniego. Chyba że na minus. Bo wiadomo, nie było Boczka i Paździocha (poza offem), to mówi samo przez się. Poza tym nowa krew w scenariuszach wypaliła się dostatecznie szybko, co w tym sezonie uwypukliło się jeszcze mocniej niż w poprzednim. Ponadto niektóre z postaci też uległy zmianom. Np taki Oskarek praktycznie wgl nie wynalazkował, a przynajmniej nie tak dużo jak w sezonie poprzednim. Co prawda nie mówię że to na minus :mrgreen:
Mam wrażenie że wszystkie postaci 2/3-planowe chcieli tu powciskać w każdym odcinku na siłę, a szczególnie złomiarzy. Niemniej jednak sezon przejdzie do historii jako ostatni sezon serialu, w którym zakochały się pokolenia Polaków. Na pewno gdyby mówić o konkretnych okresach, ja za taki zdecydowanie najlepszy mógłbym wybrać 174-352. Reszta (a na pewno odcinki po tym okresie) mogłaby nie istnieć, bo były to epizody nie zapadające w pamięć, do których nie mam żadnego przywiązania emocjonalnego, po prostu zapominam o ich istnieniu.
Co do końcówki sezonu, a zarazem serialu, już to chyba gdzieś na forum pisałem. Żałuję że nie zmieniono kolejności emisji odcinków i na sam koniec nie wyemitowano odcinka “Telewizor” (który zarazem byłby trochę zmieniony w końcówce, ale to mniejsza), który piękną klamrą spiąłby cały serial. Bo wszak od czego zaczęli się Kiepskich? Od spalenia Rubina, przez który kupili telewizor Sony, a potem Okił. Wiem, w serialu niby to są różne telewizory, ale każdy doskonale wie że kupienie nowoczesnego telewizora byłoby taką zmianą technologiczną, która zaakcentowałaby koniec serialu. Przełom w rodzinie jeden i przełom w rodzinie dwa. Koniec mojego wywodu, więcej mi się nie chce pisać :P

~pollen99

Średnie odcinków na podstawie ocen użytkowników forum (na dzień 25.11.2022)

577 „Osoba publiczna” – 2,77
578 „Android” – 4,5
579 „Telewizor” – 3,69
580 „Remont za friko” – 5,09
581 „Daleki krewny z Ameryki” – 3,64
582 „Patoturystyka” – 3,09
583 „Tajemnica Arnolda Boczka” – 3,67
584 „Lady Strzygoń” – 2,44
585 „Święta kluska” – 3,9
586 „Janusz i Adelajda” – 3
587 „Wróżba” – 3,2
588 „Dzień Wszystkich Kiepskich” – 6,64

Będę się modlił, aby nowy kibel szlag trafił i ognie piekielne go pochłonęły.

~ksiądz, odc. “Remont za friko”

„Wypierdzielać” to po staropolsku „żegnajcie”!

~Badura, odc. “Daleki krewny z Ameryki”

Te wszystkie Paździochy, te Badury, Ferdki to wszystko jest element patologiczny.

~Zofia, odc. “Patoturystyka”

Dlaczego pan Kazimierz Badura nagle zaczął się myć i zaczął być w związku z tym podobny do człowieka, a nie jak zwykle?

~Ferdek, odc. “Tajemnica Arnolda Boczka”

A co ty się tak odpicowałeś jak diabeł na roraty?

~Helena, odc. “Janusz i Adelajda”