Sportowe tło Kiepskich

W wielu serialach, także i w “Świecie według Kiepskich” są nawiązania do aktualnej sytuacji czy to w polityce czy na świecie czy w sporcie. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim. Niejeden aktualny temat związany ze sportem posłużył za główny motyw bądź istotny element odcinka. Przy okazji, ktoś kompletnie niezorientowany co dzieje się w Polsce i naszym sporcie, mógł się wówczas o tym trochę dowiedzieć z kilku odcinków. Przyjrzymy się teraz czterem takim epizodom.

Od niedawna Polska znów szaleje na punkcie skoków narciarskich. Miały na to wpływ – rzecz jasna – wspaniałe sukcesy naszych skoczków z Kamilem Stochem na czele. Jednak największe szaleństwo na punkcie tej dyscypliny miało miejsce na początku obecnego tysiąclecia, kiedy najlepszym skoczkiem na świecie był Adam Małysz. Nie przeszło to bez echa w “Kiepskich”. Odcinek Zatruta strzała doskonale oddaje szaleństwo na punkcie skoków Małysza, jakie panowało w Polsce kilka-kilkanaście lat temu. Pierwsze minuty odcinka są wierną kopią tego co działo się w polskich domach, gdy w telewizji pokazywany był Orzeł z Wisły w akcji. Wstęp epizodu jest powolnym, swobodnym przejściem do głównej części 169. odcinka, gdzie temat skoków jest niemal fundamentalny.

Art_02.17_2

Innym przykładem na konkretne wplecenie w odcinek autentycznych sportowych wydarzeń jest Jedenastka pana Ferdynanda. Wyemitowany na niezbyt długo po nieudanym dla polskiej reprezentacji Mundialu piłkarskim w Korei, wyraźnie nawiązywał do tamtego wydarzenia. Można tam zobaczyć urywki spotkania Polaków z Portugalią, które było niestety pamiętną porażką naszych piłkarzy w tej najważniejszej imprezie czterolecia. Choć Mundial nie był głównym motywem odcinka, to wspomniane wcześniej fragmenty meczu Polski były niewątpliwie ważnym elementem fabuły oraz początkiem płynnego przejścia do zakończenia odcinka. Oczywiście nastroje naszych rodaków po porażce piłkarzy w Korei również zostały tam oddane, ale przy okazji ujęto tam powszechne wśród Polaków zjawisko – wspominanie sukcesów piłkarskich z lat 70-tych. Jednak odcinek jest też swego rodzaju wlaniem w serca polskich kibiców nadziei, że jeszcze będzie lepiej.

Art_02.17_5

Ważna impreza piłkarska jako jeden z głównych motywów odcinka? Od razu na myśl przychodzi odcinek Euro. Tutaj wiadomość, że Polska będzie jednym z gospodarzy Euro 2012 jest początkiem sporej radości, a potem… różnych innych sytuacji, które budują epizod. W tym odcinku mamy kilka nawiązań do rzeczywistości, nie tylko poprzez przytoczenie informacji, że Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce. Są pokazane – jak w dwóch poprzednich opisanych przeze mnie tutaj odcinkach – nastroje społeczne, ale także radość w telewizji i PZPN-ie. A następnie fakt dotyczący wyboru Polski na gospodarzy Euro wpływa na mieszkańców kamienicy i ich życie…

Art_02.17_4

Jeszcze jeden odcinek poświęcony Euro 2012, tym razem wyemitowany tuż przed jego rozpoczęciem, to Psychuszkin. Choć motyw wielkiego święta piłkarskiego przeplatany jest próbą zwrócenia uwagi na problem upadku czytelnictwa i zastępowaniem go np. oglądaniem telewizji, to jednak co i raz słychać coś o Euro i meczach Polaków, które już się zbliżają. I znowu mamy zobrazowane nastroje – radość ze zbliżającej się wielkiej imprezy, przygotowania do oglądania meczy i wspólne rodzinno-sąsiedzkie oglądanie Euro (padł wtedy rekord oglądalności telewizji).

Art_02.17_3

Pewnie znalazłoby się mnóstwo innych przykładów na wplecenie ważnych wydarzeń z aktualnej historii Polski czy wydarzeń na świecie, które niemal stworzyły jakiś odcinek “Świata według Kiepskich”, ale zapewne dla wielu sport jest jednym z głównych zainteresowań, dlatego tę właśnie dziedzinę i jej wpływ na “Kiepskich” nieco przybliżono.