Spotkanie autorskie promujące książkę o “Kiepskich”

Dnia 12.10.2022 r. odbyła się oficjalna premiera książki pt.: “Świat według Kiepskich” autorstwa Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka zorganizowana przez Telewizję Polsat oraz Wydawnictwo SQN w Cinema City w Galerii Mokotów w Warszawie. Było to spotkanie wyjątkowe, ponieważ zbiegło się z zakończeniem serialu, więc prawdopodobnie stanowiło ostatnie wspólne przedsięwzięcie twórców i obsady poświęcone serialowi. Zapowiedziano na nim: Andrzeja Grabowskiego, Marzenę Kipiel-Sztukę, Barbarę Mularczyk-Potocką, Renatę Pałys, Bartosza Żukowskiego, Annę Skowrońską, Katarzynę i Aleksandra Sobiszewskich, Jakuba Jabłonkę i Pawła Łęczuka – autorów książki, a także Krzysztofa Ibisza w roli prowadzącego oraz aktora gościnnego serialu. Poza tym Krzysztofa Skibę – wykonawcę piosenki z czołówki oraz Dorotę Michalak-Kurzewską i Tomasza Kurzewskiego – byłych właścicieli ATM. Bartosz Żukowski nie zdążył dojechać ze Szczecina, a Dorota Kurzewska jeszcze nie pokonała covidu, natomiast reszta osób dopisała. Przez jakiś czas jedna ze stron internetowych podawała informację, że pojawią się też Anna Ilczuk i Marek Pyś, lecz potem usunięto ich nazwiska z listy, a aktorów zabrakło. Jeśli chodzi o inne osobistości związane z serialem, zawitał tam także użytkownik naszego forum – Bździuch. Na spotkaniu można było się dowiedzieć wielu ciekawostek związanych z historią 23-letniego sitcomu Polsatu. Części z nich zabrakło w książce. Spotkanie było wyjątkowe także z tego względu, że odbyło się w środę wieczorem, czyli w porze podobnej do tej, o której wyemitowano większość odcinków przedstawiających losy zwariowanej wrocławskiej rodziny. Sprzedawano taż na nim limitowaną wersję książki w twardej oprawie. Poza tym fani serialu mieli okazję odśpiewać urodzinowe “Sto lat” Renacie Pałys – od niedawna nie tylko odtwórczyni roli Heleny Paździoch, lecz również scenarzystce.

Przebieg spotkania:

Na początku Krzysztof Ibisz opowiedział o swojej przygodzie z serialem. Następnie na scenę weszli autorzy książki i zdradzili kulisy procesu twórczego. Odbyli 40 rozmów, które potem redagowali przez tydzień, ponieważ chcieli, aby ich książka miała strukturę filmu dokumentalnego. W dalszej kolejności Nina Terentiew przyznała, że kiedyś nie lubiła i nie rozumiała tego najdłuższego sitcomu nieanimowanego na świecie, zanim jeszcze zaczęła pracować z Polsacie, lecz potem musiała mu się przyjrzeć jako dyrektor programowa i wtedy się w nim zakochała i dała zielone światło na wiele sezonów. Mieliśmy przyjemność słuchać także Tomasza Kurzewskiego i Anny Skowrońskiej. Opowiadali oni o początkach ATM Grupy i jej współpracy z Polsatem. Informacje te są do znalezienia w książce, tak samo jak większość informacji zaserwowanych przez Katarzynę i Aleksandra Sobiszewskich – byłych, wieloletnich scenarzystów serialu. Na samym końcu crème de la crème – aktorzy zasypali nas anegdotami dotyczącymi niemalże ćwierci wieku ich pracy. Wiecie gdzie ich szukać!


fot. AKPA (kliknij, aby powiększyć)

Udało mi się porozmawiać z niektórymi osobami na sali. Ich wypowiedzi były lakoniczne, lecz również wymowne, gdy czyta się między wierszami:

Pabfer: Dzień dobry! Muszę Panu przyznać, że jest Pan najbarwniejszą postacią w tej książce! [czytałem ją przedpremierowo – przyp. red.] O aktorach słyszałem już wiele wcześniej, ale Pan był do tej pory tajemniczą postacią. Czytałem z ciekawością o początkach ATM. Podziwiam Pana upór w walce o “Kiepskich”! Szkoda, że “Kiepscy” się już kończą…
Tomasz Kurzewski: Już teraz szykujemy na ich miejsce nowy sitcom, prawda Aniu?
Anna Skowrońska: Owszem, potwierdzam.
Pabfer: Pani Anno, krążą plotki o tym, że po śmierci Panów Kotysa i Gnatowskiego powstał odcinek, w którym wygenerowano ich postaci komputerowo. Czy ten odcinek zostanie wyemitowany?
Anna Skowrońska: Muszę częściowo zdementować te plotki. Ten odcinek raczej nie zostanie wyemitowany w tej serii.
Marzena Kipiel-Sztuka (nagle się wtrąca i krzyczy zza moich pleców): Dementuj też, że jem kocią karmę! Dementuj!
Anna Skowrońska: Dementuję. [przysięgam, że ta rozmowa odbyła się naprawdę!!! – przyp. red.]
Pabfer: Pani Terentiew przed chwilą powiedziała, że serial ma przerwę w emisji z powodu śmierci Panów Kotysa i Gnatowskiego, a potem zobaczy się co dalej… Czy dobrze zrozumiałem, że koniec serialu nie jest przesądzony?
Anna Skowrońska: Tak, bo nigdy nie wiemy co przyniesie przyszłość.
Pabfer: Spytam wprost- to była kurtuazja czy realne plany?
Anna Skowrońska: Raczej kurtuazja. Serial na 99% się już skończył, tylko w razie czego zostawiamy sobie furtkę… Nigdy nie mów nigdy…
Pabfer: Dziękuję, Pani Anno. Panie Aleksandrze, dlaczego odszedł Pan wraz z żoną z serialu?
Aleksander Sobiszewski: W pewnym momencie poczuliśmy już zmęczenie…
Katarzyna Sobiszewska: Tak, duże zmęczenie…
Aleksander Sobiszewski: Do tego doszła moja choroba…
Katarzyna Sobiszewska: Tak, to był najwyższy czas na odejście…
Aleksander Sobiszewski: Zresztą w książce jest wszystko opisane…
Pabfer: Właśnie mój kolega już ją czytał i mi powiedział, że nie ma tam nic o Państwa odejściu [to nie blef, chodziło mi o użytkownika naszego forum kacrudy’ego, który też czytał przedpremierowo – przyp. red.]
Aleksander Sobiszewski (krzywi się, macha ręką, odwraca się, zaczyna się zbierać do wyjścia i rzuca przez ramię): To jest najmniej ważne z tego wszystkiego…
Pabfer: Dziękuję, do widzenia. [idę sobie, nic tu po mnie – przyp. red.]


fot. AKPA (kliknij, aby powiększyć)

Ciekawostki ze spotkania, których w większości zabrakło w książce:

• Książka nie została napisana z okazji zakończenia serialu. Jakub Jabłonka i Paweł Łęczuk uznali ją za logiczny ruch po biografiach Skiby i Grabowskiego ich autorstwa, a o końcu serialu dowiedzieli się pod koniec pisania.
• Tomasz Kurzewski, właściciel ATM, zbudował mieszkanie Kiepskich w studio, bo popadł w konflikt z zarządem oraz niektórymi lokatorami kamienicy na Podwalu. Nie chciano mu przedłużyć umowy najmu.
• Dariusz Gnatowski był bardzo przemądrzały, lubił się wtrącać w rozmowy innych, jak się coś zepsuło, to zawsze chciał to sam naprawić, jednak był przy tym bardzo ciepły i sympatyczny, więc i tak wszyscy go lubili.
• Tomasz Kurzewski przyznał wprost, że jego postać została w książce przekolorowana i tak naprawdę miał ze wszystkim dużo większe problemy niż się wydaje po samej lekturze, ale nie powiedział jakie konkretnie.
• Pomysł na sparodiowanie programu Kazimiery Szczuki pt. Najsłabsze ogniwo w odc. 197 “Znieczulica społeczna” wziął się stąd, że Marzena Kipiel- Sztuka była często mylona ze Szczuką.
• Aleksander Sobiszewski powiedział, że główny bohater pierwotnie nie miał mieć na imię Ludwik, tylko Ludwig (chociaż nawet Grabowski aż do czasu opisywanego spotkania myślał, że jego bohater nazywałby się jak płyn do mycia naczyń).
• Andrzej Grabowski zdementował informację z książki, że nie czytał scenariuszy odcinków pilotażowych przed podpisaniem umowy (chociaż w książce informacja, że czytał, to bezpośredni cytat właśnie z niego).
• Aleksander Sobiszewski zdementował informację z książki, że obraził się na Andrzeja Grabowskiego za zmianę imienia głównego bohatera z Ludwig na Ferdynand (informacja, że się obraził, również pochodzi od Grabowskiego).
• Ulubionym okresem w serialu Katarzyny Sobiszewskiej jest ten, gdy odcinki reżyserował Patrick Yoka.
• Ktoś kiedyś powiedział Barbarze Mularczyk, że jest podobna do Mariolki, ale nie zorientował się, że to ona, a ona zaczęła udawać, że to tylko zbieg okoliczności.
• Barbara Mularczyk dostała kiedyś klapsa parasolką od pewnej emerytki “za to, że za dużo krzyczy na Waldka”.

Mam swój wkład w serial – dałem Katarzynie Sobiszewskiej długopis, bo nie miała czym podpisywać autografów (a ona się nie dała przekupić i mi nie powiedziała dlaczego odeszła z mężem z serialu…)

Większości tych informacji zabrakło w książce, której celowo tutaj nie spoileruję. Spoilerowa recenzja książki już wkrótce!