Ukryte mądrości w odcinku 113 “Armagiedon”

Dzisiaj przejdziemy do odcinka o końcu świata. Patrząc pobieżnie widzimy zaledwie tylko wyśmianie całej tej propagandy wokół całego fałszywego proroctwa nt. końców świata, no bo ile już tego mieliśmy, 10? 20? Tak czy owak było tego dużo. Dodatkowo dostajemy wyśmianie pierwszych reakcji ludzi dot. tych zdarzeń. Te całe bicie się o sedes, itp. Także to raczej wszyscy wiedzieli. Ale tych mądrości można znaleźć więcej, bodajże:

Motyw ostrzeżenia w telewizji i antychrysta
um1
To nie przypadek, że koniec świata przepowiadał akurat antychryst, i to w dodatku łysy (choć z tym łysym może przesadzam, ale nawiązanie do skinów może i jest trafne). Bo właśnie mediami sterują głównie antychryści. To stąd mamy ten popęd na paparazzo, to stąd mamy te przeganianki, kto pierwszy, to stąd również mamy taki wylew kłamstw w mediach (bodajże na kanałach informacyjnych). Antychryści nami sterują właśnie głównie poprzez telewizję. Taki teatr jest bardziej niezależny (bo każdy ma prawo napisać swoją sztukę i wystawić bez problemu, a w telewizji trzeba latać w te i nazad o pozwolenie od nadawcy, np. tacy “Kiepscy” czekali dwa lata na pozwolenie od Polsatu). Mówi się o propagandzie za komuny i ją tępi, ale w rzeczywistości ogromną propagandę można ujrzeć również w dzisiejszych czasach (seksizm, samolubność, pokusa, carpe diem, samobójstwo, zabójstwo, kłamstwo, feminizm, fetysz, i wiele innych terminów wchodzących w skład dzisiejszej propagandy mediów). Dlatego “Wolne media” w rzeczywistości nie są takie wolne.

um2
Jak pewnie również zauważyliście zaraz po ogłoszeniu dostajemy reklamę. To jest właśnie działanie mediów: manipulacja. Antychryst 24h na dobę to również jej część

Motyw reakcji ludzi
Przez dalszy ciąg odcinka mamy do czynienia z przerysowanym obrazem reakcji społeczeństwa.
um3
Pierwszym jest wzrost zarobku producentów żywności, czyli Paździoch z worami cukru, soli, itp. Drugim jest Borysek i kółko różańcowe z modlitwą – czyli zamartwianie ludzi na korzyść tych tzw. “zamartwiaczy”.
um4
Trzecim jest “Arka Mariana”. Paździoch z Paździochową z tego wszystkiego poczęli budować arkę, czyli znów wzrost zarobku dla tych, co sprzedają, bo Koniec Świata, to nic więcej, jak maszynka na pieniądze. Czwartym jest podróż balonem Boczka. To również to co wyżej. No i budowanie bunkru przez kółko różańcowe…
W salonie dostajemy wierszykiem chłopaka Marioli, którego fragment idzie tak:

Wziął se coli do popicia i pozwalniał ludzi z życia

To jest jakże ironicznie poprawne nawiązanie z Colą, która swoją drogą dostarcza organizmowi nadmiar cukru. No właśnie, dlaczego jest tyle reklam Coli w telewizji, i to szczególnie tej jeszcze bardziej trującej bez cukru? Łatwe pytanie, łatwa odpowiedź: ponieważ SZKODZI. Telewizja jest od ogłupiania, z resztą internet też, ale tylko dla ludzi odwiedzających dezinformujące stronki.
um5
Kolejna reakcja, to marzenia. No właśnie, złe chwile wywołują u nas marzenia. Ale marzyć za dużo nie wolno, bo w końcu przestaniemy się łączyć z rzeczywistością. Dlatego właśnie mamy tyle piosenek o nieźle zakrapianych imprezach: kac = amnezja. Amnezja = gorszy kontakt z rzeczywistością i szybsza śmierć. W tej scenie padają śmieszne teksty, ale Walduś nie pamiętający ile ma lat, to raczej widok smutny, no bo cóż ta telewizja z tego chłopaka zrobiła… A “seks pornograficzny”, grupowy w dodatku Paździocha, to nic innego, jak narastanie fantazji pod wpływem takich jednych filmów w telewizji po 23.

Motyw poświęcenia
Ferdek zły na antychrysta wypowiada prosto w jego oczy kilka zdań. Za swoją odwagę zostaje ukarany i antychryst zamienia go w beret Paździocha.
um6
To jest właśnie coś podobnego do przykładu z “Przyspieszenia” – Ferdek, niby postać negatywna w serialu, a pokazuje odwagę. Niestety przegrywa. To właśnie media nas “programują” na takich, że nic nie wygramy, nie warto nic robić, lepiej polecieć z japą na coś co nie trzeba, bo trzeba krytykować, albo w ogóle nic nie robić… Ale nie. Jak się umiejętnie postawimy, to nie grozi nam żaden beret Paździocha! Także niby Ferdas zrobił źle, ale pomyślmy w taką stronę – czy on jednak nie chciał bardzo dobrze? Czy to nie jest przypadkiem światełko dla nas, że trzeba się w pewnych przypadkach poświęcać, walczyć do końca? Otóż to! A pomimo, że antychryści rządzą mediami, to nie oznacza w cale, że mogą przejąć pełną kontrolę nad nami! Taki jest morał właśnie odcinka – według mnie. Ale trzeba go umiejętnie odkopać pod całą tą fabułą. Mam oczywiście nadzieję, że to nie jest żadna nadinterpretacja z mojej strony. 😛

Także to są moje przemyślenia na temat odcinka. Kolejny taki temat w tym miesiącu albo i później. Zapraszam do czytania. 😀